45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Guz liściasty

Guz liściasty występuj przeważnie jako łagodny nowotwór niezagrażający życiu. Po jego usunięciu następuje całkowite wyleczenie. Czasami jednak guz ten może być nawrotowy.

Guz ten atakuje podścielisko tkanki piersiowej. Jego forma jest charakterystyczna i może przypominać główkę kapusty przekrojoną na pół, stąd też jego nazwa. Charakterystyczny też jest jego szybki rozrost połączony z brakiem objawów. Chodzi tutaj głównie o ból, który w tym przypadku nie występuje. W związku z tym w wielu przypadkach nowotwór jest zbyt późno diagnozowany. Guz wstępnie nie jest duży i jego wielkość wynosi około 3-4 cm. Jednak jest w stanie rozrosnąć się nawet do 40 centymetrów, przez co jest skłonny zająć całą powierzchnię piersi. Co ciekawe, możliwe jest wystąpienie przerzutów. Guz liściasty może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej dotyka kobiety około 45 roku życia. Guz dzieli się na trzy rodzaje:

Rodzaje guza liściastego:

  • łagodny - charakteryzuje się małym ryzykiem powtórnego pojawiania się w piersi,
  • granicznej złośliwości - w tym rodzaju ryzyko ponownego zachorowania jest już spore, jednak możliwość przerzutów jest stosunkowo niewielka,
  • złośliwy - zarówno przerzuty, jak i nawrót guza są wysoko prawdopodobne.

Diagnoza:
Zdiagnozowanie tego guza jest problematyczne, ponieważ wykonuje się je za pomocą badania mikroskopowego, co powoduje, że nie jest możliwe wykrycie go w trakcie podstawowych badań. Tym bardziej ważne jest wykonywanie regularnych kontroli u lekarza oraz badania piersi. Jeśli chodzi o badania mikroskopowe, to dzięki nim można diagnozować guza liściastego oraz na ich podstawie zdefiniować jego wielkość i rodzaj. Następnie wybiera się rodzaj leczenia. Najczęściej jest to zabieg chirurgiczny.

Choroby piersi:
Guz liściasty jest stosunkowo łagodnym nowotworem. Może atakować także sutki, które są zbudowane z tkanki podskórnej, skóry oraz gruczołów. Mimo wszystko nie jest jedyna choroba piersi. Do ich chorób zalicza się guzy niezłośliwe, nowotwory złośliwe czy zapalenie sutka, do których zaliczamy mięsaka czy na przykład tłuszczaki.

Leczenie:
Duże znaczenie ma wczesne wykrycie guza. Dzięki temu zabieg chirurgiczny będzie znacznie łatwiejszy i skuteczniejszy. W miarę szybko rozpoznany guz z małą objętością jest stosunkowo prosty do usunięcia, zazwyczaj jest to rodzaj łagodny. Wycina się go z tak zwanym marginesem, czyli wycina się tyle, aby zapobiec nawrotom choroby. W bardziej złośliwych postaciach należy wykonać zabieg amputacji sutka. Guz może rozwijać się bardzo długo, dlatego pierwsze przerzuty można zaobserwować dopiero po 2, a nawet 3 latach. Wykonuje się do tego specjalne badania, a następnie dobiera rodzaj leczenia. Warto jeszcze raz podkreślić, że najistotniejsza jest szybka interwencja, dlatego tak bardzo wskazane są regularne kontrole i badania.


nowotwory choroby piersi Guz liściasty opis choroby dziwna zmiana piersi guzy sutków
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach