40 553 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Grzybica stóp

Grzybica stóp jest powszechnie spotykaną infekcją wśród ludzi. Przeważnie występuje jako grzybica paznokci, ale także pojawia się pomiędzy palcami. Charakterystyczne jej objawy to zaczerwienienie oraz swędzenie skóry. Na stopach zwykle wysiewają się liczne, drobne pęcherzyki wypełnione przeźroczystym płynem.

Grzybica między palcowa stóp (tzw. stopa atlety), może pojawić się na jednej lub obydwu stopach. Czasem występuje na wewnętrznej powierzchni stopy. Skóra pęka, łuszczy się i jest zaczerwieniona. Ważne, by rozpocząć leczenie w niedługim czasie po dostrzeżeniu pierwszych objawów.

Nawet gdy bardzo przestrzegamy higieny stóp, są one narażone na grzybicę. Rozprzestrzenia się w ciepłych i wilgotnych miejscach, takich jak baseny czy siłownie. Ze względu na częstotliwość występowania (choruje na nią 15-30% społeczeństwa) oraz łatwość zarażenia się grzybicą nazywana jest chorobą społeczną.

We wczesnej fazie można ją wyleczyć za pomocą środków dostępnych w każdej aptece. Głównie są to różnego rodzaju maści, kremy, aerozole czy zasypki. Preparaty te działają grzybostatycznie oraz grzybobójczo.

Lepszą decyzją będzie wizyta u dermatologa, zwłaszcza jeśli zmiany na skórze są już rozległe i długotrwałe. Lekarz zleci badanie, na podstawie którego ustali rodzaj grzyba, jaki wywołał chorobe. W ten sposób będzie można dobrać najlepszy lek dla zwalczenia grzybicy, z która mamy do czynienia.

Warto pamiętać, że samemu można zadbać o to, by zapowiedz grzybicy. Przede wszystkim trzeba zachować higienę. Jeżeli wybierasz się na basen, to zawsze miej ze sobą klapki, a po każdej kąpieli dokładnie się wysusz. W przypadku, gdy twoje stopy nadmiernie się pocą, to używaj specjalnych zasypek.


choroby skóry Grzybica stóp opis choroby grzybica między palcowa choroba społeczna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 553 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach