45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Grzybica dłoni

Grzybica dłoni to choroba, w której czas wdrożenia leczenia odgrywa kluczową rolę. W przypadku zastosowania specjalnych preparatów jeszcze zanim się rozwinie, może pozwolić to na jej całkowite wyleczenie bez konieczności wizyty u lekarza. Choć leczenie bywa długie i żmudne, to jest to jedyna skuteczna metoda na walkę z tą dolegliwością. Grzybica nieleczona bardzo szybko przedostaje się w inne rejony ciała. Ważna jest także higiena zarażonych miejsc.

Przyczyny:

Często choroba ta jest konsekwencją grzybicy stóp.
W takim wypadku następuje przeniesienie choroby. Sytuacją ryzykowną jest bezpośredni kontakt z grzybami, np. poprzez używanie ręcznika osoby zarażonej.
Większe ryzyko następuje w miejscach o wysokiej wilgotności i temperaturze oraz złej cyrkulacji powietrza.
Kolejny czynnik to obniżona odporność organizmu oraz zażywanie antybiotyków.
Źródłem grzybicy mogą być również zwierzęta. Bezpośredni kontakt z zarażonym psem czy kotem skutkuje przeniesieniem choroby.

Grzybica paznokci u rąk
Może pojawić się też u nóg. W obu przypadkach czynnikiem wywołującym są sądermatofity. Może być to konsekwencja używania przyrządów do manicure osoby zarażonej. Najczęściej atakują słabe i uszkodzone paznokcie. Zbyt krótkie obcięcie i zabiegi kosmetyczne (np. nakładanie tipsów) są przyczyną osłabienia płytki paznokcia.
Może to być też następstwo choroby organizmu: cukrzycy, otyłości lub zaburzeń któregoś z układów np. krążenia.
Bardzo często grzybicy paznokci towarzyszy kłopot w utrzymaniu estetyki dłoni. Zainfekowanych paznokci nie wolno malować, a stosowanie kremów nawilżających i natłuszczających powinno być ograniczone.
Stosowanie plastrów, w celu zakrycia zmian grzybiczych także nie jest wskazane. Zwiększając wilgotność, tworzą warunki sprzyjające dalszemu rozwojowi choroby.

Leczenie:
Obecnie dostępnych jest wiele leków na grzybicę dłoni. W początkowych stadiach korzysta się ze środków zewnętrznych - maści. W ich korzystaniu dużą rolę odgrywa systematyczność i prawidłowa aplikacja; niestosowanie odpowiedniej dawki leku prowadzi do rozwoju i przenoszenia grzyba w niezakażone dotąd miejsca.

W późniejszych stadiach choroby dermatolog włącza leki doustne. Tak się dzieje w przypadkach, kiedy środki naskórne są nieskuteczne. Trzeba również pamiętać, że grzybica należy do chorób przewlekłych i może nawrócić.
W przypadku braku efektów leczenia trzeba ponownie wybrać się do dermatologa. Może on zlecić badanie mykologiczne, które pozwoli na dokładne określenie zakażenia. Czynnikiem wywołującym zmiany czasami mogą być drożdżaki, które często objawiają się wyciekami z zarażonych miejsc. Grzybica wywołana przez drożdżaki wymaga innego leczenia.
W leczeniu przeważnie stosuje się doustną kurację farmakologiczną. Tabletki docierają do głębszych warstw paznokcia, dzięki czemu można szybciej poradzić sobie z infekcją. Istnieje również leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu chorej płytki paznokcia. Stosowana jest w połączeniu z leczeniem miejscowym i doustnym.

Profilaktyka:
W tym celu powinno się przestrzegać odpowiedniej higieny oraz unikać sytuacji ryzykownych tj. pożyczanie ręczników czy przyrządów do pielęgnacji dłoni i paznokci. Jak zauważymy u siebie jakieś zmiany, zadbajmy o nierozsiewanie infekcji. Do momentu wyleczenia unikajmy bezpośrednich kontaktów ze skórą innych osób.


choroby skóry Grzybica dłoni opis choroby Przyczyny grzybicy dłoni Grzybica paznokci u rąk Jak zapobiegać grzybicy dłoni?
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach