45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Gruźlica

Gruźlice może powodować prątek gruźlicy (Mycabacterium tuberculosis). Jest to choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową. Może prowadzić do zgonu.która jest potencjalnie śmiertelna. Bakteria, która ją wywołuje jest w stanie przetrwać w organizmie człowieka przez wiele lat w stanie uśpienia.

Obecnie pawie dwa miliardy osób na świecie jest nosicielami mycabacterium tuberculosis, co czyni gruźlicę jedną z najczęstszych zakażeń na świecie.

Kiedyś zachorowalność na tę chorobę była bardzo duża. Wiązało się to, z tym że do jej rozwoju przyczynia się osłabienie organizmu. To, co wpływa na jego osłabienie to nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny i wyniszczający tryb życia, spowodowany ciężką pracą czy dużym stresem. Duże znaczenie ma wiek, indywidualne uwarunkowania genetyczne człowieka oraz inne choroby takie jak cukrzyca i pylica. Niedożywienie czy alkoholizm to też ważne czynniki.

Gruźlice można podzielić na pierwotną oraz po pierwotną. Pierwotne zakażenie dotyka przeważnie płuca (około 75%) oraz części przewodu pokarmowego wraz z węzłami chłonnymi. W ostatnim przypadku gruźliczy zespół pierwotny wywołany jest reakcją zapalną powstałą po wniknięciu prątka bakterii od organizmu. Ognisko pierwotne powiększa się wtedy, prątki się mnożą i choroba poprzez naczynia chłonne przechodzi do najbliższej stacji węzłów limfatycznych. W ciężkich etapach choroby zainfekowane węzły chłonne ulegają charakterystycznej dla gruźlicy odmianie martwicy - serowaceniu. Organizm ludzki przeważnie potrafi opanować zakażenie pierwotne, zmiany cofają się i zapalenie znika. Odbywa się to gdy objawy kliniczne są znikome.

Objawy przewlekłej gruźlicy płuc to:

  • pokasływanie,
  • stan podgorączkowy,
  • poty, postępujące osłabienie,
  • niekiedy odpluwanie plwociny.

    Do innych odmian gruźlicy należą:
  • gruźlica prosówkowa,
  • gruźlica żołądkowo-jelitowa,
  • gruźlica układu moczowo-płciowego,
  • gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • gruźlicza stawów i kości.

W przypadku zauważenia u siebie charakterystycznych objawów dla tej choroby to koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na badanie RTG klatki piersiowej. Innymi sposobami diagnozowania są badania odkrztuszanej wydzieliny lub test tuberkulinowy.


choroby układu oddechowego leczenie gruźlicy Gruźlica opis choroby objawy gruźlicy szczepienia przeciwko gruźlicy skuteczność
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach