45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gruczolak gruczołu krokowego

Nowotwór łagodny, który tworzy się u mężczyzn po 50 r. ż. W strefie wewnętrznej stercza, jako efekt zmian hormonalnych. Wywołuje dysurię (zaburzenia w oddawaniu moczu), częstomocz (początkowo nocny). Zaleganie moczu jest coraz intensywniejsze aż do momentu całkowitego jego zatrzymania.

Stwierdza się, że łagodny rozrost prostaty (benign prostatic hyperplasia - BPH) i jej ucisk na cewkę moczową, jest problemem ogółu mężczyzn po 50. roku życia i dotyczy to ponad 80 procent mężczyzn po 70. roku życia. Tylko nieznaczna liczba jest narażona na pojawienie się złośliwej postaci raka prostaty. Nie zmienia to faktu, że o swoje zdrowie okolic moczowo-płciowych muszą dbać wszyscy. Profilaktyczne badanie moczu powinno się robić dwa razy do roku. Badanie prostaty raz na rok wraz z oznaczeniem stężenia hormonów płciowych. Dodatkowo ważna jest postawa lekarza pierwszego kontaktu. Oprócz polecania zmiany diety i aktywności ruchowej powinien zwracać uwagę na wszelkie objawy bolesnego rozrostu prostaty, by w porę zainterweniować.

Leczenie

Wstępnie może być ono zachowawcze. W przypadku gdy dojdzie do zakażenia pęcherza - leczenie przeciwbakteryjne.
W razie znaczniejszego przerostu gruczołu i uporczywego, obfitego zalegania moczu w pęcherzu oraz jego nawracających stanów zapalnych konieczne jest leczenie operacyjne, polegające na wyłuszczeniu gruczolaka.


nowotwór prostaty choroby układu moczowego Gruczolak gruczołu krokowego opis choroby rozrost łagodny prostaty objawy dysuria
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach