40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Gorączka trzydniowa

Najczęstszym objawem towarzyszącym rumieniowi nagłemu jest wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni C. Schorzenie to nie jest groźne i w przypadku jednokrotnego zachorowania pozostawia odporność na całe życie. Choroba trwa trzy dni, ale są przypadki, że się przeciągnie nawet do 7 dni lub skróci do 1 dnia.

Często wysoka gorączka stanowi jedyny objaw tej choroby i może mu towarzyszyć też lekki nieżyt gardła i ucha środkowego wraz z kaszlem i katarem. Dodatkowo pojawiają się drgawki gorączkowe, biegunka i wymioty oraz powiększenie węzłów chłonnych. W 3 dniu choroby gorączka zazwyczaj spada i pojawia się wysypka czerwona i grudkowa (jak w różyczce) na twarzy i tułowiu, która może rozszerzyć się na szyję, ręce i nogi. Wysypka szybko znika samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach i nie pozostawiając przebarwień, złuszczeń, blizn i plam oraz żadnych powikłań. Jeżeli wystąpi wysypka, oznacza to, że choroba zbliża się ku końcowi i chory już nie zaraża. Wtedy też stan chorego znacznie się poprawia.

Leczenie objawowe: W tej formie stosuje się środki mające na celu obniżenie gorączki oraz zimne okłady. W domu można zrobić dziecku kąpiel o temperaturze 38 stopni, do której stopniowo dolewa się zimną wodę, aż do wystąpienia tzw. gęsiej skórki na ciele dziecka. Choroba wymaga konsultacji z lekarzem.

Rumień nagły wywołuje zakażenie wirusem HHV6 i spotyka dzieci głównie w wieku 6 - 24 miesięcy. Nazywa się go też gorączką trzydniową lub wysypką nagłą. U dorosłych zakażenie HHV6 występuje rzadko i daje objawy podobne do mononukleozy. Okres inkubacji wirusa wynosi od 5 dni do 2 tygodni. Zakaźność jest bardzo mała, ale chory powinien być odizolowany.


choroby zakaźne Gorączka trzydniowa opis choroby wysypka u niemowlaka i gorączka leczenie gorączki trzydniowej rumień nagły objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach