45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Gigantyzm

Gigantyzm jest anomalią powstającą z nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu (GH). Przebieg każdego przypadku tej choroby jest jednak odmienny i zależy od tego, czy do zwiększonego wytwarzania GH doszło jeszcze zanim zakończył się wzrost szkieletu, czy później.

Dwa rodzaje gigantyzmu: przysadkowy i eunuchoidalny.

Gigantyzm przysadkowy wywołany jest nadczynnością wydzielania hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową spowodowane gruczolakiem przysadki lub wytworzone na skutek nadmiernego pobudzania przysadki przed podwzgórzowy hormon GHRH. Wzrastanie jest równomierne a wiek kostny prawidłowy.

Gigantyzm eunuchoidalny powoduje niedobór hormonów płciowych. W tym wypadku przyczyną nadmiernego wzrostu staje się opóźnione kostnienie chrząstek nasadowych jako wynik obniżonego poziomu estrogenów, które są główną przyczyną mineralizacji. Nadmierny wzrost objawia się późno.

Leczenie:

Leczenie opiera się na unormowaniu prawidłowego poziomu hormonu wzrostu oraz ograniczeniu objawów powstałych przez obecność guza. Może być on usunięty chirurgicznie lub zniszczony za pomocą radioterapii.

Ryzyko zachorowania:

Częstość występowania obu omawianych schorzeń jest podobna. Dorośli chorują najczęściej między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia.


choroby hormonalne Gigantyzm opis choroby przyczyny gigantyzmu gigantyzm przysadkowy gigantyzm uunuchoidalny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach