44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Gąbczaste zwyrodnienie mózgu

Gąbczaste zwyrodnienie mózgu nazywane też chorobą Creutzfeldta – Jakoba to choroba śmiertelna. W jej trakcie mózg jest atakowany przez priony. Skutkiem tego jest zanik tkanki nerwowej, czego symptomem jest otępienie. Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet po kilku latach.

Choroba Creutzfeldta – Jakoba w dalszym ciągu jest pod okiem specjalistów. Obecnie nie jest jasne tak naprawdę co ją powoduje. Uważa się, że wpływ na jej powstawanie mają ą cząsteczki białek zwierzęcych, czyli priony. Kiedy zmienia się ich budowa przestrzenna – stają się cząsteczkami chorobotwórczymi.

Początkowo choroba pojawiała się wyłącznie u zwierząt.

Diagnoza

W celu diagnozy wykonuje się następujące badania:

  • EEG (w około 70% przypadków jest w stanie potwierdzić chorobę),
  • tomografia komputerowa (w przypadku prawidłowych wyników i otępienia może świadczyć o zakażeniu),
  • rezonans magnetyczny,
  • badania laboratoryjne (badanie płynu mózgowo-rdzeniowego),
  • badanie neuropatologiczne (jest w stanie stwierdzić gąbczaste zmiany w neuropilu, ubytki neuronów, reakcję
  • astrocytarną i blaszki amyloidowe otoczone wianuszkami wakuoli),
  • badanie immunohistochemiczne,
  • mikroskopia elektronowa (wykrywa wakuole gąbczaste wewnątrz neuronów).

Rozpoznanie jest zależne od postaci choroby. Może być to definitywne zakażenie, prawdopodobne zakażenie lub możliwe zakażenie.

Profilaktyka

W celach profilaktycznych trzeba zadbać o zdrowie zwierząt hodowlanych. Najważniejsze są badania zwierząt przeznaczonych do konsumpcji. Szkodliwe priony znajdują się w białku mięsa wołowego i kolagenie, który występuje w żelatynie. Jeśli mamy wątpliwości co do pochodzenia mięsa to najlepiej nie kupować go wcale lub znaleźć sprawdzone źródło.

Obecnie prawdopodobieństwo zarażenia jest znikome. Choroba atakuje zwierzęta, a dopiero później – wraz z mięsem zarażonego zwierzęcia – przenosi się na człowieka. Badania pozwalają odrzucić chore stada. Mimo tego choroba bardzo szybko przenosi się na nowe stada i zaraża coraz to nowe gatunki.


choroby układu nerwowego Gąbczaste zwyrodnienie mózgu opis choroby choroba Creutzfeldta cząsteczki białek zwierzęcych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach