40 695 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Frambezja

Frambezja nazywana też bywa Malinicą albo Jagodzicą. Jest to choroba powiązana z ubóstwem. Przeważnie dotyczy tak zwanego marginesu społecznego. Często ją się spotyka w nierozwiniętych krajach tropikalnych, gdzie jest ciepło i wilgotno.

W Afryce, w tropikalnych rejonach Azji i Ameryki Łacińskiej. Rozprzestrzenianiu się choroby sprzyja przeludnienie, brak higieny i złe warunki sanitarne.

To przewlekłe zakażenie skóry, chrząstki i kości. Czynnikiem wywołującym jest tutaj bakteria zwana Treponema-pertenue. Należy ona do tego samego rodzaju co krętek blady powodujący kiłę. Różnica jest taka, że frambezja nie jest chorobą weneryczną i nie przenosi się drogą płciową.

Najwięcej zachorowań dotyczy dzieci poniżej 15 roku życia bez względu na płeć i rasę.
Choroba przenosi się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zarażonej. W miejscu przedostania się bakterii tworzy się grudka. Jest to pojedyncza zmiana skórna i zaobserwować ją można w 2 tygodniu po zetknięciu się z chorym do miesiąca. Jeżeli nie rozpocznie się natychmiastowego leczenia to w efekcie zmiany przeniosą się na resztę ciała.

Choroba nie jest śmiertelna, ale skutkuje powstaniem licznych zmian i zniekształceń. Prowadzić może nawet do kalectwa. W leczeniu korzysta się z taniego antybiotyku – debecyliny, czyli penicyliny benzatynowej.

Choroba pojawia się wyłącznie u ludzi, a ognisk zakażeń jest niewiele. Leczenie jest łatwe. Wystarczy zażyć lekarstwo odpowiednio wcześnie. Debecylina ma długotrwałe działanie i już jedna dawna może zupełnie wyleczyć pacjenta. Chorobę łatwo rozpoznać, nawet jeśli nie ma się wykształcenia medycznego. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, choroby można się pozbyć zupełnie, nad czym pracują lekarze w wielu krajach na świecie.

Leczenie

Domięśniowo podana debecylina pokona chorobę we wielu przypadkach, a jej nawroty są bardzo rzadkie.

Profilaktyka

Aby zapobiec zakażeniu, trzeba unikać kontaktu z osobą chorą.


choroby zakaźne Frambezja opis choroby złe warunki sanitarne przewlekłe zakażenie skóry brak higieny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 695 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach