45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Fobia

Fobia to niekontrolowany, nieuzasadniony, często irracjonalny i intensywny strach przed czymś, czego tak naprawdę człowiek nie powinien się obawiać, gdyż nie stanowi dla niego realnego zagrożenia. Schorzenie to wywołuje paniczne uczucie strachu przed czymś, co inni uważają za bezproblemowe.

Strach powodowany jest przez różne sytuacje, zjawiska, przedmioty, inne istoty żywe. Przeważnie czynnikami wywołującymi fobie lub lęk są zamknięte pomieszczenia, sytuacje, duża wysokość, igły, gady i owady. W tym wypadku wszystko może stać się źródłem paraliżującego strachu. Lista fobii wydaje się nie mieć końca.

Większość fobii rodzi się w okresie dzieciństwa, ale mogą również pojawiać się u dorosłych. Osobom cierpiącym na jakieś poważniejsze fobie, często borykającym się z nimi latami, niemalże na każdym kroku towarzyszy lęk i niepokój.

Fobia, często utrudnia codzienne życie w społeczeństwie. Przez nią chory traci władzę nad swoim życiem i podporządkowuje jej cały swój byt. Uwaga osoby zmagającej się z jakąś fobią skupia się na ciągłym unikaniu sytuacji czy przedmiotów wywołujących w niej ogromne przerażenie.

Przyczyny fobii:

Istnieje wiele teorii na temat powstawania fobii. Przeważnie są następstwem nieprzyjemnych zdarzeń, których to człowiek doświadcza, będąc jeszcze dzieckiem.

Przykładowo, dziecko było karane przez swoich rodziców czy opiekunów w niewłaściwy sposób (zamykanie w ciemnym pomieszczeniu), co odcisnęło piętno na dziecięcej psychice. W pamięci dziecka mogły zachować się koszmary senne, czy nierozsądne zabawy z innymi dziećmi, które nieraz sprawiają sobie jakieś przykrości.

W przypadku teorii behawiorystycznych dziecko nabywa swoje lęki poprzez obserwację cudzych obaw.

Następna przyczyna to np. wypadek, pewna tragiczna sytuacja, w której człowiek za nic w świecie, nie chciałby się ponownie znaleźć. Czasami strach towarzyszący jakiemuś przykremu, zagrażającemu życiu ludzkiemu doświadczeniu, nie opuszcza człowieka jeszcze przez wiele lat po tym wydarzeniu.

Często wraca w koszmarach sennych, czy w momencie uruchomienia go przez pewne bodźce przypominające o zdarzeniu z przeszłości.

Objawy fobii

Objawy tego schorzenia mogą wystąpić w postaci od łagodnych lęków po drastycznie i nie do opanowania napady paniki.

Wiadomo, że im bliżej człowiek znajduje się od źródła swoich lęków, tym objawy przybierają na sile. Strach potęguje się również w sytuacji, kiedy osoba cierpiąca na fobie, ma w jakiś sposób uniemożliwioną ucieczkę od czynnika wywołującego przerażenie i uczucie strachu.

Fizyczne objawy fobii:

  • przyspieszone bicie serca
  • trudności w oddychaniu
  • ból i ucisk w klatce piersiowej
  • drżenie rąk lub całego ciała (drgawki)
  • zawroty głowy
  • ból brzucha
  • pocenie się
  • uderzenia zimna lub gorąca
  • cierpnięcie kończyn
  • suchość w ustach
  • Psychiczne objawy fobii:
  • niepokój i wszechogarniająca panika
  • chęć natychmiastowej ucieczki przed źródłem fobii
  • utrata kontroli nad sobą
  • uczucie bezsilności wobec swojego irracjonalnego zachowania
  • strach o siebie, poczucie, że zaraz stanie się coś złego
  • wrażenie zbliżania się do granicy szaleństwa

Zwalczanie fobii:

Fobie można całkowicie wyleczyć. Można to zrobić na wiele sposobów. Najważniejsze to rozpoczęcie leczenia.

Zrozumienie oraz w pełni uświadomienie sobie swojej fobii jest pierwszym i najważniejszym krokiem do wyleczenia się z niej. Powinno się spróbować zacząć od tak zwanej samopomocy. Jest to nauka stosowania technik relaksacyjnych, z których później można korzystać w sytuacji kryzysowej.

Wiedza o technikach relaksacyjnych jest powszechnie dostępna, chociażby w książkach, płytach CD i DVD albo on specjalistów. Istnieją specjalne grupy, w których jest możliwość pogłębianie swojej wiedzy i umiejętności zachowania spokoju i panowania nad swoim strachem. Fobie trzeba próbować zwalczać. Za nic nie można jej unikać.

Należy powoli oswajać się ze swoimi lękami. Poprzez stawianie czoła fobii, można przekonać samego siebie, że dana fobia nie musi być przerażająca i przytłaczająca, że można sobie z nią doskonale poradzić. Oczywiście, w zależności od stopnia zaawansowania fobii i charakteru osoby cierpiącej na nią, czas potrzebny do całkowitego wyleczenia może być dłuższy lub krótszy.

Trzeba być silnym. Poddanie się to błąd. Jeżeli osoba sama nie potrafi poradzić sobie z fobią to powinna udać się do specjalisty. Za pomocą psychoterapii, specjalista może pomóc choremu uświadomić sobie irracjonalność jego lęków i wyprzeć je całkowicie z umysłu.

Dostępne są również na rynku różne środki farmakologiczne, które mogą wspomagać leczenie. Dobrym, naturalnym lekiem, prawie na wszystko, co związane jest z ludzką psychiką i emocjami, może być rozmowa.

O swoich problemach trzeba jak najwięcej mówić. Nie chować i nie dusić ich w sobie. Rozmowa z bliskimi, z rodziną, z przyjacielem, z partnerem, z kimś, do kogo ma się zaufanie, może okazać się pomocna. Nawet jeśli brakuje ochoty na rozmowę, nie powinno się z niej rezygnować.
Roksana Dunka-Piekarska


choroby psychiczne Fobia opis choroby stan emocjonalny psychoterapia psychologia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach