44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Fobia pracy

Objawy fobii pracy:

  • lęk przed pracą,
  • strach przed zadaniami,
  • lęk przed nowymi wyzwaniami,
  • obawa przed spotkaniem ze współpracownikami.

Przyczyny fobii pracy

Do głównych przyczyn fobii pracy można zaliczyć:
Niska samoocena - Z niskiej samooceny wynika fakt, że nie chcemy podejmować nowych zadań, ponieważ myślimy, że nas przerastają. Bywa tak, że kompleksy nie pozwalają czuć się swobodnie wśród ludzi, gdyż uważamy, że nasze słabości są przeszkodą w kontaktach z grupą współpracowników. Warto życzliwie odnosić się do samego siebie, gdyż w ten sposób inni będą nas tak traktowali. Żadna nasza słabość nie będzie nam przeszkadzać, jeśli sami jej nie wyolbrzymimy.
Poczucie inności - to także może należeć do niskiej samooceny. Choć to też można podłączyć pod niską samoocenę. Poczucie inności, odmienności skutkuje tym, że takie osoby nie chcą się angażować w zadania, w konsekwencji odczuwają fobię pracy. Zapewne ten fakt powoduje to, iż osoby takie nie są zwalniane, ale po pewnym czasie poczucia inności same rezygnują z pracy.

Zapobieganie:
Ważne jest podwyższanie poczucia własnej wartości. Osoby, które mają wysoką samoocenę bywają odważniejsze chętne nowych zadań. Praca dla takiej osoby jest przyjemnością. Trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że nikt nie jest doskonały i z tego względu należy dać sobie bufor niepowodzenia. Oznacza to, że musimy mieć na uwadze, że czasem coś nie wypali, ale nie jest to koniec świata. 
Zwiększenie dystansu do siebie i innych. Często jesteśmy niesprawiedliwi w stosunku do ludzi, którzy są odmieńcami. Wynika to z faktu, że każdy jest człowiekiem.

Fobia pracy jako choroba
Taką fobie obecnie uważa się za chorobę cywilizacyjną. Jest spotykana coraz częściej. Ma też podłoże psychologiczne. Z prostego powodu - jeśli człowiek boryka się z niechęcią do pracy, oznacza to, że przestaje być zadowolony z siebie, swoich dokonań. Stąd bardzo prosta droga do depresji. Dlatego, pamiętając o tym - każdy lęk przed osiągnięciami, nowymi zadaniami, pracą - należy szybko i efektywnie zwalczać.


choroby cywilizacyjne Fobia pracy opis choroby choroba pracy choroby psychiczne w pracy niechęć do pracy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach