44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Febra

Wirusy żółtej febry odpowiedzialne są za uszkodzenia komórek wątrobowych. W ten sposób wywołują skazę krwotoczną. Chorobę tę spotkać można przeważnie w rejonach subtropikalnych i tropikalnych Ameryki i Afryki. Co roku występuje tam kilkaset przypadków. Śmiertelność wynosi około 5%. Przejście żółtej febry daje trwałą odporność.

Obecnie brak sposobu leczenia tego schorzenia. Łagodzi się jedynie jego objawy.

Etiologia wirusowa: chorobę przenoszą gryzonie i małpy poprzez pewne gatunki komara Aedes aegypti w strefie tropikalnej. Okres inkubacji wynosi kilka dni.

Choroba rozpoczyna się po parodniowym okresie wylęgania gorączką, bólami mięśni i ogólnym osłabieniem, do tego dochodzi żółtaczka i objawy skazy krwotocznej z krwawymi wymiotami i zapaścią. Przebieg może być również łagodny i po 5-6 dniach objawy chorobowe samoistnie ustępują.
Skutkiem zakażenia jest poważne uszkodzenie organów wewnętrznych, a w szczególności wątroby (objawiające się żółtaczką) oraz naczyń włosowatych (prowadzące do skazy krwotocznej).

Profilaktyka:

Szczepionkę przyjmuje się co 10 lat, ale pełną ochronę dobywa się już po 10 dniach. Fakt zaszczepienia jest wpisywany do międzynarodowego certyfikatu szczepień i tylko taki certyfikat jest honorowany przy wjeździe na teren państw, w których istnieje możliwość zakażenia żółtą gorączką.

Leczenie:

Leczenie w szpitalach zakaźnych (w izolatkach), profilaktycznie wykonuje się szczepienia osób wyjeżdżających na tereny występowania choroby.


choroby zakaźne Febra opis choroby żółta gorączka objawy leczenie febry febra szczepionka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach