44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Erlichioza

Ludzka erlichioza monocytowa to ostrą bakteryjną chorobą gorączkową ludzi i zwierząt. Jest to choroba, którą zarazić się można od kleszczy. Ciężkie przypadki w efekcie prowadzą do szybkiej i nieuchronnej śmierci. W korzysta się z tetracykliny. Niewiele wiadomo na temat tego schorzenia. Wiadomo, że powodują ją pasożyty - riketsje Erlichia canis i Erlichia risticii, które bytują głównie w krwinkach białych.

Choroba może objawiać się z różnym stopniem. Może być bardzo łagodna lub kończyć się zgonem. Rzadko kiedy objawia się znacznym spadkiem ciśnienia krwi, zaburzeniami oddychania, niewydolnością nerek, krwawieniem z przewodu pokarmowego, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i zapaleniem mózgu, a także ciężkim zakażeniem bakteryjnym.
Skuteczność leczenia w ciężkich przypadkach zależna jest od tego, jak szybko się ją zdiagnozuje.

Erlichiozę można podejrzewać jeżeli zaobserwuje się gorączkę około 10 dni po kontakcie z kleszczem. Następnie j po około 2 tygodniach inkubacji, pojawiają się symptomy mogące przypominać grypę, czyli gorączka i dreszcze, towarzyszące im osłabienie oraz bóle głowy, a także ból mięśni. W połowie przypadków pojawiają się także bóle brzucha i nudności oraz wymioty z biegunką. Towarzyszy im zazwyczaj kaszel oraz bóle stawów, a także zaburzenia świadomości i wysypka skórna. Objawy te zazwyczaj znikają samoistnie, nawet bez leczenia. Poważniejsze przypadki wymagają podawania doksycykliny.


choroby układu nerwowego Erlichioza opis choroby erlichioza leczenie erlichioza objawy erlichioza przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach