45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplasia coxae congenita. Tak nazywa się wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego wśród noworodków. To wada wrodzona stawu biodrowego, której czynniki powstawania nie są obecnie jasne. W jej trakcie dochodzi do niedorozwoju panewki stawowej i to powszechna wada wrodzonych ludności europejskiej.

Przeważnie pojawia się u dziewczynek. Objawia się niestabilnością stawu. Diagnoza stwierdza dodatni objaw przeskakiwania Ortolaniego i dodatni objaw wyważania Barlowa, charakterystyczne dla tej wady. Dysplazja jednostronna przejawia się skróceniem jednej kończyny. Dodatkowo zaobserwować można: ograniczone odwodzenie w stawie, zwiększenie wewnętrznej rotacji nogi w uszkodzonym stawie, zmniejszenie ruchomości nogi, objaw pompowania, czyli w której dochodzi do przemieszczenia głowy kości udowej poza panewkę, a także zauważalna asymetria fałdów tłuszczowych udowych, pachwinowych i pośladkowych.

Żeby prawidłowo ocenić stan stawów biodrowych, korzysta się z klasyfikacji Grafa. Rozróżnia się w niej 4 rodzaje stawów: I to prawidłowe stawy biodrowe, II oznacza stawy fizjologicznie niedojrzałe - dzieli się je na podtypy IIa i IIb, oraz stawy dysplastyczne bez decentracji głowy kości udowej w panewce - podtyp IIc; III oznacza stawy dysplastyczne z decentracją głowy kości udowej w panewce; IV oznacza zwichnięte stawy biodrowe.

Czas rozpoczęcia leczenia ma kluczowe znaczenie. Najlepiej by odbyło się to już w pierwszych dniach życia noworodka. Wstępnie leczenie dotyczy utrzymania nóg w pozycji płodowej, czyli w zgięciu pod kątem ok. 110° i ich odwiedzeniu pod kątem ok. 50°. Tę pozycję oraz jej utrzymanie uzyskuje się dzięki specjalnym urządzeniom, uprzęży, rozwórek i szyn: uprząż Pawlika, poduszka Frejki, rozwórka Koszli. Jeżeli takie leczenie okazuje się nieskuteczne, to podejmuje się leczenie operacyjne, które polega na korekcie dysplastycznej panewki.

Brak leczenia w tym wypadku skutkuje powstaniem zmian wtórnych, takich jak wytworzenie biodra koślawego i panewki wtórnej z powodu opóźnienia rozwoju jądra kostnienia i zmiany kierunku wzrostu głowy kości udowej. Później dochodzi do różnych zwyrodnień stawu biodrowego.


Dysplazja stawu biodrowego opis choroby Choroby układu kostnego dysplazja stawu biodrowego objawy dysplazja stawu biodrowego leczenie dysplazja stawu biodrowego przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach