40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Dusznica bolesna

Dusznica bolesna to choroba objawiająca się napadami bólów w okolicy serca lub mostka, powstającymi w efekcie utrudnienia i zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca.

Przyczyny:
Przeważnie czynnikiem jest miażdżyca, choroba tętnic, a zatem i całego układu sercowo-naczyniowego. W przypadku miażdżycy materiał tłuszczowy z krwi odkłada się w formie blaszek w tętnicach. Następnie powiększają się, zwężając światło naczyń i wpływając destruktywnie na ich ścianę. Zwężenie światła naczyń wieńcowych wpływa spowalniająco na przepływ krwi płynącej do mięśnia sercowego.

Objawy:
Najcharakterystyczniejszy jest ból podobny do ściskania klatki piersiowej. Emanuje on aż do rąk, szyi i szczęki. Dusznica jest następstwem wysiłku fizycznego, stresu lub obfitego posiłku. Ból wywoływany przez dusznicę bolesną ustępuje w spoczynku.

Leczenie:
Najważniejsza jest zmiana stylu życia: zdrowa dieta, ruch na świeżym powietrzu oraz rzucenie palenia. W leczeniu farmakologicznym stosuje się: nitraty (nitrogliceryna), beta - adrenolityki oraz antagoniści wapnia - leki te oddziałują na prace serca oraz tętnice wieńcowe. W przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego stosuje się leczenie chirurgiczne: angioplastykę - rozszerzanie zwężonych tętnic wieńcowych ( tzw. balonikowanie ) oraz chirurgiczna operacja pomostowania (by-passy) tętnic poprzez wszczepianie protez naczyniowych lub fragmentów naczyń krwionośnych, omijających zwężone miejsce w tętnicy wieńcowej.


choroby serca Dusznica bolesna opis choroby jak leczyc dławicę sercową przewlekła niewydolność wieńcowa choroba wieńcowa przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach