44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Dna moczanowa

Jest to choroba, która powoduje zaburzenie przemiany kwasu moczowego. W efekcie dochodzi do zwiększenia wytwarzania kwasu moczowego ze składników pokarmowych zawierających puryny (mięso - zwłaszcza wieprzowiny, nadmiar potraw tłustych, bogatych w białko, nadmierne spożycie alkoholu i kawy) lub nieodpowiednim wydalaniem kwasu moczowego z organizmu.

Dna moczanowa to tak zwane nawrotowe ostre zapalenie stawów obwodowych, które powstaje w wyniku odkładania się w stawach, ścięgnach i tkankach okołostawowych kryształów moczanów jednosodowych wytrącających się gdy dochodzi do nadmiernego stężenia kwasu moczowego w płynach ustrojowych. Może dojść do przemiany w postać przewlekła powodować deformacje stawów.
Obecnie dzięki nowym sposobom leczenie chorzy mogą prowadzić normalne życie, jeśli choroba została rozpoznana odpowiednio wcześnie i pacjent stosuje się do zaleceń lekarza.

Fazy przebiegu dny:

  • fazę bezobjawową,
  • fazę ostrych napadów dny,
  • fazę między napadami,
  • dna przewlekła z destrukcyjnymi, nieodwracalnymi zmianami w stawach i nerkach.

W trakcie fazy bezobjawowej poziom kwasu moczowego w krwi jest podwyższony. W fazach ostrych napadów dny wywołana jest ostrym dnawym zapaleniem stawów, które często powodują stresy fizyczne, psychiczne, spożywanie pokarmów zawierających dużo puryn oraz alkohol.

Początkowym symptomem jest nagły, ostry ból pojawiający się przeważnie w nocy. Ból ten nasila się i staje się rozdzierający. Dochodzi do tego wzrost temperatury ciała, obrzęk, nadmierne ocieplenie, zaczerwienienie i nadmierna wrażliwość w okolicy chorego stawu.

Przewlekłe dnawe zapalenie stawów jest skutkiem braku profilaktyki i leczenia i cechuje się nieodwracalną deformacją stawów z obecnością nadżerek stawów, któremu towarzyszy ograniczenie zakresu ruchów wielu stawów.

Leczenie dny moczanowej trwa całe życie. Prawidłowe postępowanie obejmuje:

  • likwidację objawów ostrego zapalenia poprzez podawanie leków przeciwzapalnych,
  • zapobieganie występowaniu kolejnych ostrych częstych nawrotów dny,
  • zapobieganie dalszemu odkładaniu się kryształów moczarów.

Postępowanie w ostrym napadzie dny polega na przyjmowaniu kolchicyny, która powoduje zwykle natychmiastowy efekt terapeutyczny.


leczenie dny moczanowej Dna moczanowa opis choroby Choroby układu kostnego ciąża a dna moczanowa dna moczanowa u dziecka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach