45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Difylobotrioza

Diphyllobothrium latum, bruzdogłowiec szeroki, to pasożytniczy tasiemiec występujący na półkuli północnej, na obszarze podbiegunowym i w klimacie umiarkowanym. Spotykać go można w Irlandii i Szwajcarii, ale też w delcie Dunaju i w Azji (Turkiestan, Japonia, na Syberia, w północna Mandżuria).

Objawem zarażenia tym tasiemcem jest przeważnie złośliwa niedokrwistość, wywołana niedoborem witaminy B12. Bruzdogłowiec szeroki ten pasożytuje na człowieku, a także na ssakach, których pokarm stanowią ryby, np. foki, niedźwiedzie.

Difylobotrioza to tasiemczyca, czyli schorzenie spowodowane tasiemcem. Jej objawy to niedrożność jelit, biegunki, bóle brzucha, chudnięcie, oraz niedokrwistość megaloblastyczna - krwiotwórcza funkcja szpiku kostnego zostaje zaburzona. Chorzy są bladzi i osłabieni.

Diagnoza opiera się na wykryciu jaj i proglotydów (członów) bruzdogłowca szerokiego w kale. Jaj jest bardzo dużo. Są one owalne i mają rozmiary 58-76 na 40-51 m, z jednej strony mają wieczko, a z drugiej - mały guzek.

Zwalczanie i zapobieganie: zabezpieczenie kału i ścieków, unikanie jedzenia półsurowych ryb oraz produktów pochodnych od ryb, np. wątróbka, ikra.


choroby układu pokarmowego Difylobotrioza opis choroby difylobotrioza objawy tasiemiec objawy leczenie bruzdogłowca szerokiego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach