44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Difteria

Błonice powoduje silnie toksyczna bakteria - maczugowiec błonicy. Jest to choroba zakaźna i nazywana jest także dyfterytem. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli np. gdy osoba zakażona kicha lub kaszle.

Powszechne objawy tej choroby to gorączką, bóle głowy, ogólne osłabienie. Zwykle obejmuje gardło i występuje utrudnienie połykania. Na obrzękłej tylnej ścianie gardła pojawia się biały lub brązowy nalot. Gdy następuje rozprzestrzenienie obrzęku i nalotów, pojawia się chrypka i szczekający kaszel oraz duszność.

W przypadku gdy obejmuje nos, wydzielina staje się krwawa. Czasami na skórze pojawiają się niebieskobrązowe sińce jako wyraz krwawień.

Skutkiem Błonicy są poważne powikłania, które pojawiają się zwłaszcza u chorych z osłabionym układem odpornościowym. Powikłania, które może wywołać błonica to m.in. porażenie nerwów podniebiennych, zapalenie mięśnia sercowego oraz wystąpienie zmian w nerkach, nadnerczach, wątrobie i mięśniach.


choroby zakaźne Difteria opis choroby difteria objawy przyczyny błonicy błonica leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach