45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa (BNO) to choroba, która ma objawy podobne do występujących w innych rodzajach depresji. Objawy zaobserwować można w ciągu trzech miesięcy po porodzie i mogą one trwać od kilku miesięcy do roku. Schorzenie to dotyczy od pięciu do 25% kobiet.

Co dziwne, depresja poporodowa może pojawić się także u mężczyzn. W wyniku tej choroby kontakty matki z dzieckiem są utrudnione. Depresja poporodowa często mylona jest z przygnębieniem poporodowym, które ma podobne objawy.

Przyczyny depresji poporodowej:
Istnieje wiele przyczyn tej choroby. Wywołują je przeważnie czynniki psychiczno-fizyczne, gdzie bardzo duże znaczenie ma wsparcie ze strony partnera. Brak opieki i zainteresowania ze strony bliskich może być przyczyną zaburzeń.
Prawdopodobnie na powstanie tego schorzenia ma wpływ podwyższony poziom progesteronu we krwi. Uważa się również, że zwiększony poziom estrogenu wpływa na nastrój kobiety po porodzie. Te twierdzenia nie zostały jeszcze zweryfikowane naukowo. Niektórzy badacze sądzą, że nieprawidłowo przebiegający poród ma wpływ na psychikę położnicy, a tym samym na rozwój zaburzenia, jakim jest depresja.

Przyczyna tej choroby leży także w demografii, np.: niski status społeczny, nieplanowana ciąża, samotne rodzicielstwo, młody wiek, ale także późne macierzyństwo (szczególnie jeśli kobieta jest aktywna zawodowo i towarzysko). Ryzyko stanowi też skłonność do depresji czy stanów przygnębienia, dodatkowe kłopoty i życiowe tragedie, które zbiegają się w czasie z porodem i połogiem.

Brak wiedzy na temat opieki nad dzieckiem może być również przyczyna tego zaburzenia, gdyż kobieta nie ma wiary we własne możliwości, boi się zajmować dzieckiem. Choć te czynniki są decydujące, należy pamiętać, że mimo wszystko nawet kobieta ustatkowana, mająca wspierającego partnera i która planowała ciążę, również może mieć depresję poporodową.

Leczenie:
Najważniejsza okazuje się bliskość drugiej osoby. Kobieta po porodzie, która wróci do domu, powinna mieć zapewnioną miłą atmosferę, miała poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że w trudnych momentach ma na kogo liczyć.
Nie należy lekceważyć pierwszych objawów, a tym bardziej wyśmiewać lub odbierać ich jako pretekst do wymigania się od domowych obowiązków.
Wiele daje opieka bliskiej kobiety (mamy, siostry, teściowej) przez pierwsze tygodnie po porodzie.

W tradycji hinduskiej młoda mama przez pierwsze cztery tygodnie znajduje się po opieką bliskiej kobiety. Skupia się wtedy wyłącznie na opiece nad dzieckiem i dostosowuje się do nowej roli. Możliwa jest też regeneracja sił po dużym wysiłku, jakim jest wydanie dziecka na świat. Po czterech tygodniach odbywa się ceremonia i nowa mama wraca do obowiązków domowych. W krajach, gdzie ta tradycja obowiązuje, depresja poporodowa jest rzadka. Na ten wzór w Ameryce i Europie Wschodniej upowszechnia się moda na doulę, kobietę, która towarzyszy matce przy porodzie oraz opiekuje się nią i zastępuje w obowiązkach domowych po powrocie ze szpitala.

W leczeniu depresji korzysta się z terapii farmakologicznej, jednak na pozytywne rezultaty tej metody wpływa kilka czynników. Leki trzeba przyjmować o wyznaczonych przez lekarza porach i tak długo, jak on zaleci. Jeśli mama karmi piersią, mogą zostać przepisane leki niemające wpływu na dziecko. Jak przy innych zaburzeniach psychicznych można również korzystać z pomocy psychoterapeuty.

Kobiety mają problem z przyznaniem się do tej choroby. Spowodowane to jest napiętnowaniem ze strony społeczeństwa i brakiem zrozumienia oraz obawą o możliwość pozbawienia ich władzy rodzicielskiej. Depresja poporodowa nie minie sama i potrzebne jest leczenie, a nie lekceważenie problemu. Można zapobiec rozwojowi choroby, ale do tego jest potrzebne wsparcie i pomoc ze strony partnera lub innej bliskiej osoby.


choroby psychiczne Depresja poporodowa opis choroby Przyczyny depresji poporodowej Leczenie depresji poporodowej BNO
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach