40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Chrapanie

Chrapanie powstaje na skutek trudności w przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Skutkiem tego są turbulencje, które powodują drgania podniebienia i języczka.

Utrudnienia są efektem alergii (obrzęk ścian dróg oddechowych), otyłości (ucisk tkanki tłuszczowej na gardło) lub osłabienia mięśniówki gardła.
Chrapanie można przeważnie zaobserwować u osób otyłych oraz po wypitym alkoholu. Alkohol zwiotcza mięśnie składające się na ściany gardła wywołując tym samym chrapanie. Zmniejszone jest też napięcie języka, który w pozycji leżącej swoim ciężarem naciska na tylną ścianę gardła i powoduje zmniejszenie jego drożności. Alkohol ponadto tłumi mechanizmy obronne wiodące do wybudzenia organizmu w czasie bezdechów.

Chrapanie może osiągnąć głośność nawet do 70 Decybeli. Chrapanie oprócz nieznośnego dźwięku może być też zagrożeniem dla zdrowia.

Postępowanie doraźnie

W tym wypadku polega ono na obudzenia osoby chrapiącej z nadzieją, że chrapanie ustanie przy kolejnym zaśnięciu.

Zespół bezdechu sennego

Ta choroba może bezpośrednio zagrozić życiu lub zdrowiu. Dotyczy ona 5% społeczeństwa i w szczególności mężczyzn z nadwagą. Z powodu tego, że bezdechy zaburzają normalne oddychanie w nocy, pacjenci nimi dotknięci otrzymują podczas snu za mało tlenu i przez to źle sypiają.


Chrapanie opis choroby Choroby laryngologiczne bezdech senny przyczyny chrapanie u kobiet powikłanie chrapania
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach