40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroby psychosomatyczne

Istnieje wiele chorób psychosomatycznych będących efektem stanów emocjonalnych. Czasami jednak psychika człowieka jest tylko jednym z elementów, a nie głównym czynnikiem.
Złudne jest twierdzenie, że konkretna sytuacja emocjonalna czy silne przeżycia konfliktowe są przyczyną choroby. Diagnoza musi być podparta szerszym kontekstem.

Wśród najczęstszych zaburzeń o podłożu psychosomatycznym wymienia się:

  • choroby układu oddechowego, np. astma oskrzelowa;
  • zaburzenia układu krążenia, np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze;
  • choroby układu pokarmowego, np. zespół jelita nadwrażliwego, choroba wrzodowa;
  • wszelkie zaburzenia: odżywania, wegetatywne, alergie, zapalenia skóry, zaburzenia snu, migrena czy cukrzyca.

Profilaktyka:
Najważniejsze okazuje się prawidłowe rozpoznawanie codziennych emocji. Nie jest to łatwe, ponieważ każdy człowiek musi to zrobić we własnym zakresie. Trzeba nazwać te emocje: złość, strach, ból, smutek i starać się ich nie tłumić.
Ważna jest odpowiednia psychoterapia i nakreślenie odpowiedniego kierunku dla naszych stanów emocjonalnych przez specjalistę. Terapia chorób psychosomatycznych cechuje się wielospecjalistycznym i przede wszystkim indywidualnym podejściem do każdego pacjenta.

W leczeniu współpracuje ze sobą przynajmniej dwóch specjalistów: psychoterapeuta, który odpowiedzialny jest za pomoc w eliminacji destrukcyjnego czynnika w psychice pacjenta; oraz lekarz odpowiedzialny za chory narząd wewnętrzny.
choroby cywilizacyjne Choroby psychosomatyczne opis choroby co to są choroby psychosomatyczne Jak zapobiegać chorobom psychosomatycznym leczenie chorób psychosomatycznych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach