44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgów szyjnych

Choroba zwyrodnieniowa to efekt biologicznych, jak i mechanicznych zdarzeń, które zakłócają powiązane ze sobą procesy degradacji i syntezy chrząstki stawowej - chondrocytów i macierzy pozakomórkowej oraz warstwy podchrzęstnej kości. Przyczyną tego jest wiele czynników.

Choroba dotyczy wszystkich tkanek stawu. Przejawia się morfologicznymi, biochemicznymi, molekularnymi i biomechanicznymi zmianami komórek macierzy, których efektem jest rozmiękanie, włókienkowatość, owrzodzenia i utraty masy chrząstki stawowej, stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej, osteofity i torbielki podchrzęstne. Choroba zwyrodnieniowa charakteryzuje się bólem stawowym, tkliwością, ograniczeniem ruchomości stawowej, pojawiającymi się niekiedy wysiękami, procesem zapalnym, któremu nie towarzyszą objawy układowe.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgów szyjnych (unkowertebralnych - małestawy umieszczone symetrycznie w tylno-bocznych obrzeżach przestrzeni międzytrzonowej kręgów szyjnych). Formę tę cechuje obecność zmian zwyrodnieniowych, osteofitów na tylnych krawędziach trzonów kręgów objawiających się przeważnie bólem karku podczas ruchów obrotowych głową. Przeważnie podczas wykonywania ruchów głową dochodzi do podrażnień przydanki tętnic kręgowych. W efekcie tego powstają zawroty głowy i zaburzenia równowagi (zespół Barre-Lieou).

Schorzenie to leczyć można na różne sposoby, ale trzeba zastosować się do zasady kompleksowości. Oznacza to, że poza leczeniem farmakologicznym trzeba także wdrożyć odpowiednią dietę, tryb życia, rehabilitację fizyczną (kinezyterapia i fizykoterapia), a nawet porady psychologa. Jeżeli nie jest znana przyczyna choroby, to należy likwidować objawy i zmodyfikować przebieg choroby. W przypadku znanej przyczyny leczenie dotyczy zarówno przyczyny, jak i objawów i przebiegu choroby. Każdy chory leczony jest w indywidualny sposób. Zależny on jest od rodzaju i przebiegu choroby. Za najważniejszy element leczenia zachowawczego należy uważać postępowanie niefarmakologiczne, od którego należy zacząć leczenie każdego przypadku, natomiast leczenie farmakologiczne jest indywidualne i zależy od przebiegu choroby, ciężkości objawów, reakcji na leczenie.


Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgów szyjnych opis choroby Choroby układu kostnego leczenie chorób reumatycznych objawy zwyrodnienia kręgów szyjnych objawy choroby reumatycznej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach