40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroba Perthesa

Choroba Perthesa to tak zwana jałowa martwica górnej nasady kości udowej. Choroba pojawia się przeważnie wśród chłopców pomiędzy 5, a 14 rokiem życia. Przeważnie dotyka tylko jeden staw biodrowy, ale w 10-20% przypadków występuje obustronnie.
Choroba Perthesa to jedna z najcięższych jałowych martwic kości. Żeby leczenie okazało się skuteczne, należy rozpoznać i wdrożyć leczenie we wczesnym stadium choroby. Dzięki temu uniknie się także powikłań. Głównym powodem tej choroby są zaburzenia procesu kostnienia rozwijającej się głowy i szyjki kości udowej.

Czynniki ryzyka:

  • wiek
  • płeć męska
  • nadwaga
  • nadmierny wzrost w okresie dojrzewania
  • zażywanie leków sterydowych
  • dysplazja stawu biodrowego we wczesnych latach życia

Przebieg choroby:

Objawy prodromalne - występują zazwyczaj kilka tygodni, z powodu zapalenia błony maziowej występuje ból oraz zbiera się płyn w jamie stawowej.

Okres sklerotyzacji (martwicy) - stadium trwa od 6 do 12 miesięcy. Martwicza część głowy kości udowej ulega zapadnięciu.

Okres fragmentacji - trwa on od 1 do 2 lat, martwicza kość jest resorbowana i pojawia się deformacja głowy kości udowej.

Okres odbudowy - trwa od 8 miesięcy do 3 lat. Formuje się nowa kość i zmiany zostają utrwalone.

Za pierwszy symptom choroby uważa się utykanie wywołane bezwiednym oszczędzaniem chorego stawu. Ból występuje zwykle wcześniej i często powoduje ograniczenie ruchomości chorego biodra. Ból w pachwinie roznosi się od uda lub kolana. Cechą charakterystyczną jest także skrócenie długości chorej kończyny oraz zaniki mięśni pośladka i uda.

Diagnozy dokonuje się za pomocą zdjęcia RTG. Ukazuje ono typowe zmiany martwicze. Wcześniej zmiany te można wykryć za pomocą rezonansu magnetycznego.

Leczenie polega na jak najszybszym odciążeniu chorego biodra przy pomocy wyciągów, opatrunków gipsowych oraz specjalnych aparatów ortopedycznych. Należy podkreślić, iż ruch w chorym stawie bez obciążania nie jest szkodliwy, a wręcz przeciwnie, jest bardzo korzystny dla procesu gojenia. Wielu pacjentów poddawanych jest leczeniu operacyjnym, skracającym okres choroby.


kość udowa Choroba Perthesa opis choroby Choroby układu kostnego dysplazja stawu martwica kości
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach