40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroba Osgood - Schlattera

Choroba OsgoodSchlattera to jałowa martwica guzowatości piszczeli. Spotyka się przeważnie wśród chłopców aktywnych sportowo miedzy 12 a 15 rokiem życia. Po 16 roku życia choroba występuje bardzo rzadko.

Przyczyny powstawania:

  • nadwaga
  • szybki wzrost w okresie dojrzewania
  • zbyt duże obciążenie fizyczne
  • płeć męska i wiek

Głównym powodem powstawania tej choroby jest tzw. złamanie awulsyjne (z przeciążenia) guzowatości kości piszczelowej. Terminem guzowatości określa się niewielkie zgrubienie kości piszczelowej z przodu górnej części podudzia. Przyczepia się do niej jeden z końców więzadła rzepki, które jest częścią wspólnego ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Mięsień ten odpowiada za prostowanie nogi w stawie kolanowym. Innym czynnikiem może być suma mikrourazów powstających na skutek napinania się tego najsilniejszego mięśnia ciała.

Typowe objawy:

  • ból nasilający się podczas wysiłku fizycznego i klękania
  • obrzęk i nadwrażliwość na dotyk w miejscu przyczepu ścięgna rzepki do kości
  • zwiększone napięcie mięśnia czworogłowego uda

Schorzenie objawia się przeważnie w jednym kolanie.

Chorobę wykrywa się podstawie wywiadu lekarskiego i badania radiologicznego piszczeli.

W leczeniu najważniejsze jest oszczędzanie, odciążenie chorej kończyny przez okres kilku miesięcy. Przy silnych dolegliwościach stosuje się specjalne opaski i protezy ograniczające zginanie nogi w stawie kolanowym.

Ból łagodzi się za pomocą leków przeciwbólowych. Stosuje się także zabiegi fizjoterapii oraz okłady z lodu na chorą okolicę.

Jeżeli choroba ma wyjątkowo ciężki i długi przebieg, może zaistnieć potrzeba przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Polega on na usunięciu chorego fragmentu kości. Jest to jednak bardzo rzadko spotykana sytuacja.


dojrzewanie układ kostny Choroba Osgood - Schlattera opis choroby Choroby układu kostnego martwica guzowatości piszczeli
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach