40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroba Haglunda - Severa

Choroba Haglunda - Severa (apophysitis calcanei) to jałowa martwica guza kości piętowej.

Choroba Haglunda należy do jałowych martwic kości. Cierpią na nią dzieci i młodzież w okresie wzrostu. Większość przypadków stanowią chłopcy. Choroba trwa średnio około 18 miesięcy, przy czym rokowanie jest dobre.

Choroba rozpoczyna się od małego podchrząstkowo położonego pola martwicy, wywołanej przez niedokrwienie tętnicze.

Dzieci i młodzież są podatne na zaburzenia ukrwienia w wyniku braku połączeń między krążeniem nasadowym i przynasadowym. Dzieci za sprawą szybkiej przebudowie kości szybko dochodzą do siebie. Jednakże po martwicy może pozostać deformacja. Skutkiem tego mogą być wczesne zmiany zwyrodnieniowe.

Postępowanie w chorobie jest jedynie objawowe i polega na ograniczeniu przeciążeń i nadmiernych obciążeń, stosowaniu wkładki podpierające sklepienie podłużne stóp oraz wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Przy silnych dolegliwościach stosuje się leki przeciwzapalne.


Choroba Haglunda - Severa opis choroby Choroby układu kostnego apophysitis calcanei leczenie martwica guza kości piętowej leczenie choroba Haglunda - Severa przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach