40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroba de Quervaine'a

Choroba de Quervaine'a to ostre zapalenie tarczycy. Nazywane jest także ziarninowym lub olbrzymiokomórkowym zapaleniem tarczycy. Jest to powszechna przyczyna ostrego bólu tarczycy.

Chorobę tą częściej dotyczy mężczyzn oraz osoby z defektem immunologinczym. Największa zachorowalność przypada na wiek pomiędzy 30, a 40 rokiem życia. Wyjątkowo rzadko występuje u małych dzieci i osób w podeszłym wieku.

Głównym powodem jej powstawania jest zakażenie wirusowe np. wirusem świnki, odry, adenowirusem, wirusem grypy oraz wirusem ECHO. Duże znacznie ma także czynniki autooimmunologiczny, u 10 - 20% chorych stwierdza się przejściowe występowanie przeciwciał przeciwtarczycowych. Czynnik ten nie jest najważniejszy w przebiegu tej choroby, ale ma charakter wtórny i przemijający.

Najważniejsze objawy to bóle szyi w okolicy tarczycy mogące promieniować nawet do żuchwy, uszu, potylicy, klatki piersiowej, które nasilają się przy ruchach szyi. O zapaleniu podostrym należy myśleć zawsze, gdy nadczynności tarczycy towarzyszą bóle w okolicy szyi, a w badaniach laboratoryjnych stwierdza się znacznie przyspieszony OB.

Poprawna diagnoza poparta jest biopsją aspiracyjną z badaniem histopatologicznym. W badaniach obrazowych zaobserwować można powiększenie gruczołu tarczowego ze zmniejszoną echogenicznością w miejscu zapalenia. Bada się również poziom hormonów.

Leczenie jest zależne od nasilenia dolegliwości. W ciężkich przypadkach stosuje się steroidy, które działają prawie natychmiastowo, gdyż dolegliwości ustępują po 3 dniach. Ważne jest, by leczyć nimi przez około 4 tygodnie, aby uniknąć nawrotu choroby.

W lekkich przypadkach stosuje się paracetamol lub leki niesteroidowe przeciwzapalne w celu zwalczania gorączki i bólu. Wykonuje się też okłady na szyję z 2-procentowego spirytusu salicylowego. U chorych na niedoczynność tarczycy lekiem z wyboru jest tyroksyna.

Możliwe powikłania:

  • Ucisk powiększonej zapalnie tarczycy na sąsiednie narządy: tchawicę, naczynia krwionośne
  • Niedoczynność tarczycy
  • Ropień tarczycy

Choroba de Quervaine'a zazwyczaj ustępuje samoistnie, rokowanie jest przeważnie dobre. Wymaga jednak leczenia, które trwa w zależności od objawów od 6 tygodni do nawet pół roku. Większość chorych zostaje całkowicie wyleczonych, nawroty choroby występują rzadko.

W niektórych przypadkach rozwija się wtórna niedoczynność tarczycy, jednak u większości chorych następuje całkowite wyleczenie.


niedoczynność tarczycy nadczynnosć tarczycy choroby hormonalne Choroba de Quervaine'a opis choroby gruczoły
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach