44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Chłoniaki

Chłoniaki należą do grupy nowotworów złośliwych mających swoje podłoże w układzie chłonnym. Do narządów limfatycznych (tworzących układ chłonny człowieka) zaliczamy śledzionę, tkankę limfatyczną jamy nosowej i gardłowej, tkankę limfatyczną przewodu pokarmowego, oraz węzły chłonne. Właśnie tam przeważnie tworzy się chłoniak. Chłoniaki mogą występować zarówno w młodym wieku np. 20 lat, jak i w wieku powyżej 60 lat.

Diagnoza:

Najczęściej spotykanym objawem chłoniaka jest powiększenie jednego lub kilku węzłów chłonnych, ale w 30-50% przypadków choroba ma swój początek poza węzłami chłonnymi takimi jak np. żołądek, migdałek, szpik kostny, jelito, jądro, jajnik, mózgowie, skóra. Chorobie towarzyszyć może podwyższenie liczby białych krwinek we krwi, czyli białaczka. Początkowo mogą nie występować żadne alarmujące dolegliwości. Objawy o ile występują, są zwykle niespecyficzne: guzowate powiększenie węzła chłonnego lub guz w jakimkolwiek umiejscowieniu. Uporczywy, suchy kaszel, duszność, obrzęk na szyi mogą wskazywać na guz śródpiersia. Na rozwój chłoniaka w żołądku lub jelicie może wskazywać przewlekły dyskomfort w jamie brzusznej, lub zmiana rytmu wypróżnień. Niektóre chłoniaki objawiają się gorączką ponad 38 stopni - jeżeli nie powoduje ją infekcja, szybkie chudnięcie, obfite poty nocne. Aby rozpoznanie chłoniaka było możliwe, konieczne jest chirurgiczne pobranie węzła chłonnego lub innej nieprawidłowej tkanki do badania patomorfologicznego. Sporadycznie udaje się dokonać rozpoznania na podstawie pobrania materiału tkankowego metodą punkcji cienkoigłowej.

Leczenie:

Stosuje się leczenie przypominające to z przypadków innych nowotworów. W Polsce leczenie podejmuje się zbyt późno. Wina leży zarówno po stronie chorych, jak i lekarzy tzw. pierwszego kontaktu tj. nie tylko rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej, ale i wielu innych specjalności.

Długotrwałe leczenie powiększonych węzłów chłonnych kolejno zmienianymi antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi i przeciwgorączkowymi doprowadza, do pozbawienia szans na wyleczenie znaczącej liczy chorych.


nowotwory Chłoniaki opis choroby nowotwory węzłów chłonnych rozpoznanie chlonniaka powiekszenie węzłów chłonnych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach