45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Chlamydioza

Chlamydiozę wywołuje bakteria Chlamydia trachomatis i jest to schorzenie przenoszone drogą płciową. Zarazić się nim mogą także koty. Można je uleczyć, ale jego powikłania są bardzo groźne. Mogą stworzyć zagrożenie dla kobiet w ciąży, a nawet doprowadzić do bezpłodności.

Choroba powoduje uszkodzenie struktur narządu płciowego kobiety oraz wywołuje chorobę zrostową. Chlamydioza długo może nie pokazywać żadnych objawów.

Grupa ryzyka:

Chlamydiozą zarazić się może każdy. Przeważnie jednak dotyka osoby w wieku 15-25 lat. Młode kobiety są bardziej narażone na chlamydiozę ze względu na fakt, że ich mechanizmy obronne, chroniące przed kolonizacją Chlamydia trachomatis na poziomie szyjki macicy, nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

Do głównych czynników zarażenia należy częsta zmiana partnerów seksualnych, ryzykowne zachowania seksualne oraz niestosowanie prezerwatyw. Choroba może także przedostać się do organizmu człowieka drogą genitalną oraz oralną i analną. Istotne jest stosowanie zabezpieczeń nawet w takich formach stosunku.

Leczenie:

Zakażenie potwierdza badanie mikrobiologiczne. Pobiera się w nim wymaz z szyjki macicy lub z ujścia cewki moczowej. Leczenie rozpoczyna się natychmiast po rozpoznaniu choroby. W leczeniu korzysta się z antybiotyków, jednak te nie zawsze są skuteczne. Po skończeniu przyjmowania leków należy udać się do lekarza i poddać kontroli, nawet gdy objawy ustąpiły.

Leczenie partnera seksualnego kobiet, u których rozpoznano chlamydiozę, jest obowiązkowe, niezależnie od wykrycia u niego Chlamydia trachomatis. Choroba jest uleczalna, jednak należy pamiętać, że jej przebycie nie daje odporności, co oznacza, że można się nią zarazić ponownie.

Zapobieganie:

Aby zapobiec chorobie, należy stosować u kotów coroczne szczepienia ochronne (zarówno u zwierząt wychodzących, jak i przebywających jedynie w domu). Przede wszystkim jednak powinno się zadbać o higienę i zabezpieczenie podczas współżycia seksualnego oraz unikać częstego zmieniania partnerów, oraz uprawiania seksu z przypadkowymi osobami.


choroby weneryczne współżycie seksualne Chlamydioza opis choroby choroba przenoszona drogą płciową choroba zrostowa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach