44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Chlamydia i ureaplazma

Jest to choroba, którą przenosi się drogą płciową. U kobiet głównie objawia się częstym parciem na mocz i trudnościami w jego oddawaniu. Dodatkowo towarzyszą jej bóle w podbrzuszu, niewielkie wycieki z pochwy, słabe zapalenia cewki moczowej lub jamy macicy. Przeważnie zakażenie nie pokazuje objawów.

Mężczyźni dotknięci tą chorobą doznają częstego i bolesnego parcia na mocz, uczucia pieczenia w cewce moczowej oraz śluzowo-ropnego wycieku z cewki. Rano mogą pojawiać się sklejenia cewki moczowej.

W przypadku stosunku oralnego rzadko dochodzi do zapalenia jamy ustnej, a w przypadku stosunku analnego do zapalenia odbytnicy.

Wśród kobiet przeważnie następują powikłania w postaci zakażenia narządów miednicy małej; może także dojść do niepłodność oraz zapalenia torebki wątrobowej, gruczołu Bartholina i zapaleń stawów.

W 40% porodów zostaje zakażone dziecko. Dlatego kobiety w ciąży badane są na obecność tej choroby. U niemowląt infekcja prowadzi do zapalenia spojówek, rzadziej płuc. W przypadku mężczyzn zakażenie chlamydiami jest najczęstszą przyczyną zapalenia najądrzy i gruczołu krokowego przed trzydziestym piątym rokiem życia.

W celu uniknięcia zachorowania należy używać prezerwatyw.

Klinicznie u mężczyzn ureaplazma może być sprawcą nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej (urethritis) i niebakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego (prostatitis). 10 - 20% wszystkich tzw. niebakteryjnych przypadków zapalenia stercza powodowane jest przez ureaplazmy.

W kobiecych drogach rodnych ureaplazma może być wyizolowana przy ropniach gruczołu Bartholina (bartholinitis), przy zapaleniu jajowodów (salpingitis), przy zakażeniach jajników i zapaleniach zatoki Douglasa, przy zakażeniach post abortum jak również przy łagodnych zakażeniach krwi po poronieniach i przy porodzie.


choroby weneryczne Chlamydia i ureaplazma opis choroby przyczyny zapalenia narzadów płciowych jak leczyć chlamydie co to jest ureaplazma
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach