40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Bruzdogłowiec szeroki

Diphyllobothrium latum lub bruzdogłowiec szeroki, to tasiemiec który występuje na półkuli północnej, na obszarze podbiegunowym i w klimacie umiarkowanym. Często spotkać go można w Irlandii i Szwajcarii, ale także w delcie Dunaju i w Azji (Turkiestan, Japonia, na Syberia, w północna Mandżuria).

Do objawów zarażenia należy złośliwa niedokrwistość, spowodowana niedostatkiem witaminy B12. Tasiemiec ten pasożytuje na organizmie człowieka, oraz ssaków, których pożywieniem są ryby, np. foki, niedźwiedzie.

Tasiemiec wywołuje chorobę zwaną Difylobotrioza lub potocznie tasiemczycę. Do jej charakterystycznych objawów zaliczyć można niedrożność jelit, biegunki, bóle brzucha, chudnięcie, oraz niedokrwistość megaloblastyczna-krwiotwórcza funkcja szpiku kostnego zostaje zaburzona. Chorzy są bladzi i osłabieni.

Żeby zdiagnozować obecność tasiemca należy stwierdzić obecność jaj i proglotydów (członów) bruzdogłowca szerokiego w kale. Jaja są bardzo liczne, owalne i mają rozmiary 58-76 na 40-51 m, z jednej strony mają wieczko, a z drugiej-mały guzek.

Zwalczanie i zapobieganie: zabezpieczenie kału i ścieków, unikanie jedzenia półsurowych ryb oraz produktów pochodnych od ryb, np. wątróbka, ikra.


choroby układu pokarmowego Bruzdogłowiec szeroki opis choroby difylobotrioza objawy leczenie bruzdogłowiec szeroki tasiemiec objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach