40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Brodawki wirusowe

Brodawki to guzki skóry i błon śluzowych które powstają na skutek zakażenia się ludzkimi wirusami brodawczaka (human papilloma virus, HPV).

Brodawki to zmiany skórne które powstają dosyć często. Łatwo jest się nimi zarazić. Potrzeba do tego jedynie drobnego urazu skóry. Dlatego też zmiany te często występują na dłoniach i stopach. Zmiany mogą przybierać postać brodawek zwykłych, brodawek podeszwowych, brodawek płaskich lub płciowych.

Rodzaje:

BRODAWKI ZWYKŁE – lokalizują się na obwodowych częściach ciała, czyli dłoniach i stopach. Nowe wykwity powstają w otoczeniu zmiany pierwotnej w wyniku auto zakażenia. Około 40% brodawek skórnych ustępuje w ciągu 2 lat bez leczenia.

BRODAWKI PODESZWOWE – Do zakażenia dochodzi na basenach i w innych miejscach, gdzie chodzi się boso, szczególnie często u dzieci i młodzieży. Pod wpływem ciężaru ciała zmiany wnikają głęboko do skóry i są przyczyną bolesności przy chodzeniu. W obrębie brodawek widoczne są czasami drobne wylewy krwawe w postaci czarnych punktów. Zmiany przewlekające się i nawracające po leczeniu należy różnicować z rakiem brodawkującym.

BRODAWKI PŁASKIE – Do czynników predysponujących zalicza się atopowe zapalenie skóry, niewielkie urazy skóry oraz immunosupresję. Najczęściej lokalizują się na twarzy, na której rozsiewają się np. w trakcie golenia. Podobna sytuacja może także zaistnieć na nogach. Brodawki po dłuższym lub krótszym czasie mogą ustępować samoistnie.

BRODAWKI PŁCIOWE – Zakażenie odbywa się poprzez kontakty seksualne. Niektóre ranki na szyjce macicy spowodowane przez HPV wiążą się z podwyższonym ryzykiem raka szyjki macicy, szczególnie w przypadku HPV typ 16 i 18. Niestety, ranki na szyjce macicy często nie zostają zauważone ani przez chorą kobietę, ani przez lekarza.

Brodawka płciowa rozrasta się od trzech tygodni do ośmiu miesięcy od kontaktu z wirusem. Brodawki pojawiają się przeważnie w  okolicach wejścia do pochwy, ale także na wargach sromowych,  wewnątrz pochwy, na szyjce macicy lub w okolicy odbytu. Często są mylone z hemoroidami.

U mężczyzn brodawki występują na główce penisa (np. pod napletkiem), na jego części środkowej, a także na mosznie.

Leczenie:

Brodawki pospolite nie wywołują zagrożenia onkologicznego. Jedynie pare rodzajów wirusa może powodować takie postacie.

Brodawki mogą zniknąć samoistnie ale muszą zostać usunięte, Powinno się to robić jak najwcześniej, skutecznie i z jak najmniejszymi skutkami ubocznymi.

Leczenie brodawek jest kłopotliwe ponieważ wirus pojawia się w wielu miejscach, a nie we wszystkich widoczne są objawy kliniczne. Z tego powodu usunięcie brodawki przez zamrożenie, czy wyłyżeczkowanie nie zawsze oznacza wyleczenie.

Rodzaje leczenia:

  • Środkami powodującymi złuszczenie się zmian skórnych. Metoda ta wymaga  dyscypliny, ponieważ kilka razy dziennie przez 2-3 tygodnie trzeba nanosić na brodawkę specjalny krem, a przed każdym kolejnym nałożeniem zdrapywać warstwę złuszczonych komórek.
  • Środkami hamującymi podziały komórek w obrębie zmiany. Substancją jest podofilina. Związek ten ma najsilniejsze działanie na zmiany umiejscowione na błonach śluzowych.
  • Krioterapią – metoda ta polega na zamrażaniu zmiany przy użyciu ciekłego azotu. Na skutek tego zostają zniszczone komórki, które następnie zostają zastąpione przez zdrowe. Zabieg powtarza się co około 2 tygodnie do momentu ustąpienia zmian.
  • Chirurgicznym usunięciem zmian w znieczuleniu miejscowym tzw. wyłyżeczkowaniem.

Najskuteczniejszą obecnie metodą jest leczenie za pomocą lasera CO2. Prowadzi to do pełnego wyleczenia, jednak może zaistnieć potrzeba powtórzenia terapii po upływie kilku tygodni. Niekiedy wystarczy usunięcie pojedynczych brodawek, a reszta zniknie samoistnie.


choroby skóry zmiany skórne brodawki płciowe Brodawki wirusowe opis choroby przerosty nowotworowe
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach