40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Brak żelaza

Żelazo to ważny element hemoglobiny, Oprócz tego do jego funkcji należy udział w syntezie DNA ale wpływa też na ogólną sprawność całego organizmu. Jego niedobór prowadzi do komplikacji zdrowotnych.

Przyczyny:
Przyczyną niedoboru zwykle jest źle skomponowana dieta. Pierwiastek ten jest ciężko przyswajalny dlatego należy go spożywać z produktami które mają w sobie witaminę C. Są nimi jabłka, cytrusy, natka pietruszki, pomidory i czerwona papryka.
Poza witaminą C, która ułatwia wchłanianie żelaza, pomocne są także zwierzęce białka takie jak rybie mięso oraz mięso drobiowe, jajka, wątróbka i produkty mleczne. Witamina B6,B12, E oraz kwas foliowy również ułatwiają wchłanianie żelaza przez nasz organizm.

Przyczyną może być też duża utrata krwi. Dotyczy to w szczególności kobiet, które zbyt długo i obficie miesiączkują oraz kobiety w ciąży, których zapotrzebowanie na żelazo znacznie wzrasta.
Kobiety przed menopauzą potrzebują około 16-19 mg żelaza dziennie, natomiast u kobiety w ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta do 26 mg dziennie.

Niedobór może także dotknąć dawców krwi. Dawcy muszą szczególnie uważać i systematycznie kontrolować poziom żelaza we krwi.
Również ofiary wypadków komunikacyjnych oraz osoby z poważnymi urazami ciała są bardzo często narażeni na niedobór żelaza poprzez znaczną utratę krwi.

Kolejna grupa ryzyka to wegetarianie. Są oni bardziej narażeni na niedobór ponieważ ich dieta wyklucza spożywanie bogatego w żelazo mięsa zwierzęcego. Nie są oni niestety w stanie uzupełnić średniej dziennej dawki zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Diagnoza:
Lekarz powinien wykluczyć wszelkie zewnętrzne przyczyny niedoboru. Służy do tego wywiad z pacjentem. Podstawową jest też morfologia krwi, która przedstawia ilość i objętość krwinek czerwonych, ilości krwinek białych oraz płytek krwi.
Dzięki temu badaniu możemy stwierdzić, czy stężenie hemoglobiny w surowicy krwi oraz w samej krwince czerwonej jest odpowiednie. Jeżeli badanie pokaże zmniejszone stężenie żelaza we krwi, prawdopodobnie oznacza to jego niedobór. Niestety samo badanie morfologiczne krwi nie wystarczy. Należy wykonać kilka innych badań, takich jak gastroskopia, USG jamy brzusznej lub badanie ginekologiczne.

Leczenie:
Leczenie poprzedza postawienie diagnozy i podjęcia adekwatnych kroków. Uzależnione są one od przyczyny choroby. Podstawowym krokiem do wyleczenia pacjenta jest poprawa jego diety. Należy przede wszystkim zwiększyć ilość dostarczanego żelaza w diecie do odpowiedniej ilości zapotrzebowania na żelazo w ciągu dnia.
Gdy dieta nie pomaga, należy wtedy sięgnąć po suplementy doustne zawierające dużą dawkę żelaza. Przeważnie występują one w postaci płynnej lub w postaci tabletek. Przyjmując suplementy z tym pierwiastkiem, należy uważać, by go nie nadużyć-naturalnego żelaza w diecie nie sposób przedawkować w przeciwieństwie do sztucznych suplementów.
Warto skonsultować się z lekarzem i wspólnie ustalić dzienną dawkę żelaza. Warto być świadomym niepożądanych objawów i skutków leczenia z niedoboru. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są kłopoty żołądkowe jak zaparcia, nudności czy bóle brzucha.


witaminy i minerały leczenie niedoboru żelaza Brak żelaza opis choroby zła dieta a niedobór żelaza Przyczyny niedoboru żelaza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach