40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Bóle krzyża

Bóle krzyża wynikają głównie z przeciążeń, nadwyrężeń mięśni, kontuzji oraz urazów ścięgien i dysków. Mogą występować jako – pobolewania, nieutrudniające zbytnio normalnego funkcjonowania oraz jako ostre napady, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Przeważnie przyczyną jest tak zwane zwyrodnienie oraz przemieszczenie jądra miażdżystego (galaretowatego) tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego, często jako wynik wrodzonego lub nabytego zwężenia kanału kręgowego.

Bóle krzyża czasem wywołują choroby okolic kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Zmiany chorobowe dróg moczowych, dróg rodnych, narządów jamy brzusznej mogą w początkowym okresie upodabniać się do bólów krzyża pochodzenia kręgowego.

Objawy ostrego ataku są charakterystyczne. Występują jako obezwładniający ból lub narastająca bolesność i sztywność w okolicy lędźwiowej. Może pojawić się też pogłębiona lordoza i skolioza lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Chory przy każdym ruchu, kaszlu, kichnięciu odczuwa przeszywające bóle kręgosłupa, promieniujące do dolnych kończyn.

W trakcie leczenia chory musi pozostawać w łóżku, zażywać leki przeciwbólowe oraz stosować miejscowo termofor z gorącą wodą lub lodem. Jeżeli pacjent musi pozostać w pozycji przymusowej ciała, powinno się go ułożyć na boku, z wysoko podkurczonymi obiema nogami lub w pozycji podobnej do tzw. pozycji bezpiecznej. Jeżeli może leżeć na plecach to trzeba ustawić nogi, aby staw biodrowy i kolanowy był pod kątem około 90°. Powinno się też zadbać o odpowiednie łóżko. Powinno mieć dobrą twardość, aby pod ciężarem ciała nie zapadały się poszczególne jego części. Zaleca się, aby pacjent pozostawał w łóżku do momentu ustąpienia ostrych dolegliwości, trwa to mniej więcej kilka dni.

Jeżeli bóle ustąpią to rozpoczyna się leczenie fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia gimnastyczne. Mają one za zadanie ochronę przed nawrotami choroby. W niektórych przypadkach konieczne jest noszenie gorsetu ortopedycznego.

U części chorych pomimo takiego leczenia niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Polega ona na usunięciu jądra miażdżystego, a także nieprawidłowości łuków kręgowych i przerostu więzadła żółtego.


bóle kręgosłupa skolioza Bóle krzyża opis choroby Choroby układu kostnego urazy kręgosłupa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach