45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Balantidioza

Balantidioza to choroba zakaźna, która rozwija się w organiźmie po wcześniejszym zarażeniu pierwotniakiem Balandtidium Coli. Pierwotniak ten żyje w układzie pokarmowym człowieka i świni.

Zarażenie:
Głównie zarażają się osoby odwiedzające kraje tropikalne oraz hodowcy trzody i rzeźnicy, czyli ci, którzy bezpośredio mają styczność z trzodą chlewną. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z odchodami trzody chlewnej lub spożycie zakażonego mięsa, lub wody, które zawierają cysty Balantidium Coli.

Schorzenie to spotkać można w rejonach rolniczych, gdzie ludzie hodują świnie oraz bydło. Zarazić się mogą też osoby które mają kontakt z psami, kotami, szczurami oraz małpami.

Balantidioza rozwija się za pomocą kontaktu z osobą zarażoną, ale też spozyję się nieumyte surowe warzywa lub poprzez muchy, które mogły mieć kontakt z odchodami zakażonych zwierząt. Wyróźnia się dwie postaci tego schorzeniai: ostrej balantidiozy jelitowej oraz przewlekłej balantidiozy jelitowej.

Morfologia:

Balantidium coli pasożytuje w postaci trofozoitu i cysty. Trofozoit i cysta sa największe spośród wszystkich pierwotniaków, które są zdolne do pasożytniczego trybu życia na terenie organizmu człowieka. Trofozoit Balantadium coli może być tak duży, że nie łatwo go będzie wykryć za pomocą mikroskopijnej identyfikacji wykonanej przez analityka.

Trofozoit Balantadium Coli ma kształt gruszki i pokrywają go krótkie rzęski. Na przednim biegunie Trofozoitu znaleźć można cytostom,dzięki któremu pierwotniak pobiera substancje pokarmowe, na biegunie tylnim znajduje się otwór, za pomocą którego usuwane są niestrawione resztki pokarmowe. Cysta Balantadium Coli jest natomiast owalna i otoczona owalną otoczką.

Rozwój choroby:

Jeżeli cysta dostanie się do końcowego odcinka jelita to dochodzi do tak zwanego procesu encystacji.Z cyst uwalniają się trofozofity, które później rozmnażają dzięki podziałowi poprzecznemu. Następnie część cyst przenika do przestrzeni międzykomórkowych, a druga część ulega procesowi koniugacji. Cykl rozwojowy Balantidium kończy proces encystacji, gdzie trofozoity przechodzą w cysty i mogą zostać wydalone z kałem na zewnątrz.

Aby zapobiec tej chorobie, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej, higieny pożywienia i skutecznie walczyć ze szkodnikami takimi jak szczury czy muchy, należy również regularnie odrobaczać zwierzęta domowe.


choroby zakaźne choroby układu pokarmowego Balantidioza opis choroby zakażenie pierwotniakiem Balandtidium Coli choroba zakaźna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach