40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Alergia wziewna

Alergia wziewna często mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, głównie dlatego, że te dwa schorzenia są ze sobą podobne. Jej szybkie zdiagnozowanie jest niezwykle istotne, gdyż nieleczona alergia może stać się przyczyną astmy.


Pojęcie alergii:
Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu człowieka na alergeny, którymi są np. owoce, czekolada, mleko itp. W przypadku alergii wziewnej alergenami są najczęściej: pleśń, kurz, sierść, pyłki roślin, czyli wszystko to, co może dostać się do wnętrza naszego ciała przez układ oddechowy.

Przyczyny alergii wziewnej:
Alergia ta może dotyczyć każdego bez względu na wiek i często występują rodzinnie. Główną przyczyną tej alergii są alergeny, które dostają się do organizmu drogą oddechową. Najtrudniejszy okres to w przypadku tego schorzenia wiosna i lato, czyli czas pylenia drzew i kwiatów.

Do dróg oddechowych łatwo przenikają pyłki olchy, brzozy, leszczyny, traw, a nawet zbóż. Niestety, także sezon jesienno-zimowy nie zawsze pozwala alergikom oddychać swobodnie, gdyż włączone ogrzewanie i zamknięte okna sprzyjają rozwojowi roztoczy kurzu w naszych domach.

Jak odróżnić alergię od przeziębienia? Przede wszystkim różni je od siebie częstotliwość i czas, w jakim występują. Warto mieć na uwadze wspomniane wcześniej okresy por roku. Powinniśmy też dowiedzieć się, czy ktoś z rodziny ma skłonności do alergii, gdyż wtedy ryzyko wzrasta. Najlepiej jednak wykonać testy alergiczne, które potwierdzą nasze przypuszczenia lub im zaprzeczą.

Leczenie:
Tak jak w przypadku wszystkich alergii, tak i tutaj najważniejsze jest unikanie o ile to możliwe alergenu. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Przede wszystkim należy pozbyć się jak największej ilości dywanów, koców, wełnianych narzut, czyli tych rzeczy, na których najłatwiej osiada kurz. Trzeba także dbać o porządek w domu. W przypadku występowania grzybów należy osuszyć mieszkanie. Istnieje też możliwość leczenia farmakologicznego. Leki mogą stłumić lub całkowicie zlikwidować niepożądane objawy.
Najczęściej stosowane są:

  • leki antyhistaminowe-zatrzymują wytwarzanie histaminy, która jest odpowiedzialna za reakcje alergiczne. Najlepiej zacząć je stosować na kilka dni przed pyleniem rośliny, która nas uczula, gdyż wtedy ich skuteczność jest największa,
    kromony-działają na błonę śluzową, zapobiegając reakcjom alergicznym, takim jak kichanie, obrzęk czy skurcze oskrzeli,

  • kortykosteroidy-silnie działają na układ odpornościowy, lecz trzeba wiedzieć, że mają dużo skutków ubocznych, dlatego są stosowane jako ostateczność.

  • Stosuje się także odczulenie, jednak taką terapię powinno się przeprowadzić przed okresem pylenia roślin.

Szybkie zdiagnozowanie alergii wziewnej jest bardzo ważne ze względu na powikłania, jakie ze sobą niesie. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy występujące objawy są objawami alergii, powinniśmy zdecydować się na testy alergiczne, które rozwieją nasze wątpliwości.


alergie przyczyny alergii wziewnej leczenie alergii wziewnej objawy alergii wziewnej Alergia wziewna opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach