45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Afta

Afta to owalny wykwit o żółtawym nalocie, pod którym jest nadżerka. Otacza go czerwony rąbek zapalny. Afty mogą mieć od 1 mm do 2 cm średnicy i tworzą się w jamie ustnej.

Można rozróżnić następujące jej postacie:

  • afty mniejsze - afty przewlekle i nawrotowe,
  • afty duże - ich przyczyną mogą być mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej. Ukłucie szczoteczką do zębów, zabiegi stomatologiczne-mogą mieć znaczny wpływ na pojawienie się aft.

Ważną rolę odgrywa czynnik alergiczny oraz immunologiczny. Na powstawanie aft mają wpływ także stresy, niektóre pokarmy, infekcje i inne choroby. Niekiedy, mimo dokładnych badań, nie udaje się tych przyczyn ustalić. Ważną rolę w zachorowaniu na aftozę nawrotową odgrywają czynniki genetyczne i predyspozycja rodzinna. Około 30% osób z aftozą nawrotową ma w rodzinie osobę z tą samą chorobą, a występowanie aftozy u obojga rodziców wiąże się z około 90% ryzykiem rozwoju aftozy u ich dzieci.

Afty nawrotowe występują głównie u dorosłych i mogą wraz z nimi występować bolesne odczyny ze strony węzłów chłonnych. Jeden rzut trwa 4-8 dni, przy czym ból ustępuje stopniowo. Choroba zwykle trwa latami, a jej wyleczenie następuje niekiedy samoistnie. Afty tego rodzaju pojawiają się na brzegach i końcu języka, na wargach, nigdy na podniebieniu twardym i dziąsłach.

Dla afty dużej istotnymi czynnikami wywołującymi jej rozkwit jest niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne. Najczęstsze objawy to pieczenie i miejscowy ból. Może też wystąpić gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.

Leczenie:

Małe afty goją się samoistnie w przeciągu dwóch tygodni. W gabinecie lekarskim stosuje się środki koagulacyjne i przyżegające, można też stosować leki zmniejszające ból, a także płukanki antyseptyczne. W razie częstych nawrotów należy zgłosić się do lekarza stomatologa w celu diagnozy i ustalenia planu leczenia. Częste cięższe postacie aftoz wymagają leczenia antybiotykami czy sterydami. Zazwyczaj pojedyncze afty goją się w ciągu 7 do 10 dni. Jeśli pojedyncza zmiana na śluzówce jamy ustnej utrzymuje się dłużej, może to być szczególna postać aftozy, ale prawdopodobnie nie jest to afta.


choroby skóry rodzaje aft przyczyny aft jak wygląda afta Afta opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach