42 298 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Cetrotide

CetrotideCetrotide
(0 opinii)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ: Lek na receptę
Postać: roztwór do wstrzykiwań
Cena: 131.14 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Dostępne dawki: Cetrotide, 0,25mg/ml, proszek rozpuszczalny do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, 1 zestaw
Substancja czynnaSubstancja aktywna: Cetrorelixum
Ulotka:

Opis i skład produktu Cetrotide

Lek na receptę. Zapobieganie przedwczesnej owulacji u pacjentek poddanych kontrolowanej stymulacji jajników, po której następuje pobranie oocytów i zastosowanie technik wspomaganego rozrodu. W badaniach klinicznych preparat był stosowany z ludzką gonadotropiną menopauzalną (HMG), jednak doświadczenie z rekombinowanym hormonem folikulotropowym (FSH), chociaż jest ograniczone, sugerowało podobną skuteczność.

Działanie

Antagonista hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH). Wiążąc się z receptorami błonowymi komórek przysadki mózgowej cetroreliks konkuruje z endogennymi LHRH. Zależnie od zastosowanej dawki hamuje wydzielanie LH i FSH przez przysadkę mózgową. Początek hamowania występuje natychmiast i utrzymuje się podczas kontynuowania terapii, bez początkowego efektu stymulacji. Cetroreliks opóźnia wyrzut LH, a w konsekwencji owulację. U pacjentek poddanych stymulacji jajników czas działania leku jest zależny od dawki. Oceniono, że po podaniu pojedynczej dawki 3 mg, działanie utrzymywało się co najmniej przez 4 dni; 4. dnia supresja wynosiła około 70%. Powtarzane iniekcje w dawce 0,25 mg co 24 h będą podtrzymywały działanie leku. Efekt działania cetroreliksu jako antagonisty LHRH jest w pełni odwracalny po zakończeniu leczenia. Całkowita biodostępność cetroreliksu po podaniu podskórnym wynosi około 85%. Średni okres półtrwania w końcowej fazie eliminacji po podaniu dożylnym i podskórnym wynosi odpowiednio około 12 h i 30 h. Lek podawany podskórnie w pojedynczych dawkach (0,25-3 mg) oraz podawany codziennie przez ponad 14 dni wykazywał kinetykę liniową.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na octan cetroreliksu, jakiekolwiek strukturalne analogi hormonu uwalniającego gonadotropiny - GnRH, zewnątrzpochodne hormony peptydowe, mannitol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią. Kobiety po menopauzie. Pacjentki z umiarkowanymi i ciężkimi zaburzeniami czynności nerek i wątroby.

Działania niepożądane

Często: miejscowe reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zazwyczaj łagodne i przemijające (rumień, obrzęk, świąd), łagodny lub umiarkowany zespół nadmiernej stymulacji jajników - OHSS (Ist. lub IIst. wg WHO), którego ryzyko związane jest z procesem stymulacji. Niezbyt często: ciężki OHSS (IIIst. wg WHO), ból głowy, mdłości, ogólnoustrojowe reakcje alergiczne lub rzekomoalergiczne, w tym zagrażająca życiu anafilaksja.

Dawkowanie

Podskórnie, w dolną część ściany jamy brzusznej (miejsce wstrzyknięcia należy codziennie zmieniać). Pierwsze podanie preparatu powinno być wykonane w warunkach umożliwiających natychmiastowe leczenie reakcji alergicznych lub rzekomoalergicznych; zaleca się, aby pacjentka przebywała pod opieką lekarską przez 30 min. Kolejne wstrzyknięcie może być wykonane samodzielnie przez pacjentkę, po odpowiednim poinstruowaniu przez lekarza.
Preparat 0,25 mg: zawartość 1 fiolki (0,25 mg) należy podawać raz dziennie, w odstępach 24-godzinnych, rano lub wieczorem. Podanie poranne: leczenie powinno rozpoczynać się 5. lub 6. dnia stymulacji jajników (96-120 h po rozpoczęciu stymulacji) gonadotropinami otrzymywanymi z moczu lub rekombinowanymi i należy je kontynuować przez okres leczenia gonadotropiną, włącznie z dniem indukcji owulacji. Podanie wieczorne: leczenie należy rozpocząć 5. dnia stymulacji jajników (96-108 h po rozpoczęciu stymulacji) gonadotropinami i kontynuować przez okres leczenia gonadotropiną, aż do wieczora w dniu poprzedzającym dzień indukcji owulacji. Preparat 3 mg: zawartość 1 fiolki (3 mg) należy podać 7. dnia stymulacji jajników (132-144 h po rozpoczęciu stymulacji) przez gonadotropiny; jeśli wzrost pęcherzyków nie pozwala na indukcję owulacji 5. dnia po podaniu preparatu 3 mg, należy dodatkowo zastosować preparat 0,25 mg raz dziennie, zaczynając od 96. h po wstrzyknięciu preparatu 3 mg, aż do dnia indukcji owulacji.

 

Szczegółowe informację znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania leku.

Cetrotide opinia
Cetrotide opinie
Cetrotide cena
Cetrotide skład
Cetrotide ulotka
Cetrotide przeciwwskazania
Cetrotide dawkowanie
Cetrotide zamienniki
Cetrotide zamiennik
Cetrotide odpowiednik
Cetrotide tańszy zamiennik
Cetrotide czy działa
rozród rozród wspomagany wspomaganie rozrodu zapobieganie przedwczesnej owulacji leczenie po stymulacji jajnkików lek na wspomaganie rozrodu lek po kontrolowanej stymulacji jajników stymulacja jajników
Rozwiń cały opis i skład produktu »

Opinie o Cetrotide

Dodaj opinię o Cetrotide

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 298 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach