Bixebra
Postać: tabletki powlekane
Cena: 115.01 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:
Opis i skład produktu Bixebra
Bixebra, 5 mg, 56 tabletek
Bixebra to lek nasercowy przeciw stabilnej dławicy piersiowej i przewlekłej niewydolności serca.
Skład Bixebra:
Substancja czynna: iwabradyna. 1 tabletka powlekana zawiera 5 mg iwabradyny (Ivabradinum), co odpowiada 5,390 mg iwabradyny chlorowodorku. Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: maltodekstryna, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian (E 470b) i hypromeloza 3 cP w rdzeniu tabletki oraz hypromeloza 6 cP, tytanu dwutlenek (E 171), talk, glikol propylenowy, żelaza tlenek żółty (E 172) i żelaza tlenek czerwony (E 172) w otoczce tabletki.
Właściwości:
Bixebra bazuje na aktywności iwabradyny, która zmniejsza częstość pracy serca o kilka uderzeń na minutę, co prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen, szczególnie w sytuacjach, gdy bardziej prawdopodobne jest wystąpienie napadu bólu dławicowego. Lek Bixebra pomaga kontrolować i zmniejszać liczbę napadów bólu dławicowego.
Wskazania:
Lek Bixebra służy do stosowania w objawowej stabilnej dławicy piersiowej, która powoduje ból w klatce piersiowej u osób dorosłych. Lek jest stosowany u dorosłych, którzy nie tolerują lub nie mogą przyjmować leków stosowanych w chorobach serca zwanych beta-adrenolitykami. Jest także stosowany w skojarzeniu z beta-adrenolitykami u dorosłych pacjentów, których stan nie jest w pełni kontrolowany za pomocą beta-adrenolityku. Ponadto lek stosuje się w przewlekłej niewydolności serca u osób dorosłych. Lek jest stosowany w skojarzeniu ze standardowym leczeniem, w tym z beta-adrenolitykiem lub gdy beta-adrenolityki są przeciwwskazane albo nie są tolerowane.
Przeciwwskazania:
Uczulenie na iwabradynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u osób, u których częstość akcji serca w spoczynku jest za mała (poniżej 70 uderzeń na minutę), u osób ze wstrząsem kardiogennym (stan serca leczony w szpitalu), u osób z zaburzeniami rytmu serca, ze świeżym zawałem mięśnia sercowego, z bardzo dużym obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi, z niestabilną dławicą piersiową (ciężka postać z bardzo często pojawiającymi się bólami w klatce piersiowej związanymi lub nie związanymi z wysiłkiem), z niewydolnością serca, która ostatnio się nasiliła, jeśli czynność serca jest powodowana wyłącznie przez rozrusznik serca, u osób z ciężkimi chorobami wątroby, u aktualnie przyjmujących leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych (takie jak ketokonazol, itrakonazol), antybiotyki z grupy makrolidów (np. jozamycyna, klarytromycyna, telitromycyna lub erytromycyna podawana doustnie), leki stosowane w leczeniu zakażenia HIV (takie jak nelfinawir, rytonawir) lub nefazodon (lek stosowany w leczeniu depresji), lub diltiazem, werapamil (leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub dławicy piersiowej), u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują odpowiednich metod zapobiegania ciąży, u kobiet w ciąży lub planujących ciążę, u kobiet karmiących piersią.
Działania niepożądane:
Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów): zaburzenia widzenia (chwilowe wrażenia widzenia silnego światła, najczęściej spowodowane przez nagłe zmiany natężenia światła). Zaburzenia te są także opisywane jako aureola, kolorowe błyski, rozdzielony obraz lub zwielokrotnione obrazy. Zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych dwóch miesięcy leczenia, po których mogą wystąpić powtórnie i ustąpić podczas terapii lub po leczeniu. Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów): zmiana czynności serca (objawy zwolnienia częstości pracy serca). Objawy występują szczególnie w ciągu pierwszych 2 do 3 miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Ponadto: nieregularne, szybkie skurcze serca, niezwykłe odczuwanie bicia serca, niekontrolowane ciśnienie tętnicze, bóle głowy, zawroty głowy i niewyraźne widzenie (zamazane widzenie). Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100pacjentów): kołatanie serca i dodatkowe uderzenia serca, nudności, zaparcia, biegunka, ból brzucha, uczucie wirowania (zawroty głowy pochodzenia błędnikowego), trudności w oddychaniu (duszność), kurcze mięśni, zmiany w parametrach laboratoryjnych: duże stężenie kwasu moczowego we krwi, zwiększenie liczby eozynofili we krwi (rodzaj krwinek białych) i zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi (produkt rozkładu mięśni), wysypka skórna, obrzęk naczynioruchowy (jak obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu lub przełykaniu), niskie ciśnienie krwi, omdlenie, uczucie zmęczenia, uczucie osłabienia, nieprawidłowy zapis czynności serca widoczny w zapisie EKG, podwójne widzenie, osłabione widzenie. Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1000 pacjentów): pokrzywka, świąd, zaczerwienienie skóry, złe samopoczucie. Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów): nieregularne bicie serca.
Dawkowanie:
Dawkę ustala indywidualnie dla pacjenta lekarz. Zazwyczaj dawka początkowa to 1 tabletka o mocy 5 mg przyjmowana 2 razy na dobę.
Dostępne są też tabletki o mocy 7,5 mg substancji czynnej leku.
Szczegółowe informację znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania
Opinie o Bixebra
Dodaj opinię o Bixebra
Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.