45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zlikwiduj haluksy za pomocą ćwiczeń

Zlikwiduj haluksy za pomocą ćwiczeńZlikwiduj haluksy za pomocą ćwiczeń

Haluksy są zdecydowanie jedną z najbardziej znanych i powszechnych deformacji stóp. Inną nazwą tego schorzenia jest koślawość palucha, która ma związek z tym, że haluksami nazywamy wypukłość powstającą na wewnętrznej stronie stopy. Często towarzyszy jej skrzywienie dużego palca. Schorzenie jest bardzo popularne – prawie każdy o nim słyszał. Jeśli chodzi o metody leczenia, to często stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak jedną z możliwości są specjalne, nieskomplikowane ćwiczenia, które mogą pomóc w pozbyciu się problemu bez ingerencji leków i skalpela.

  • Co to są haluksy?

  • Skąd się biorą haluksy?

Czasami jednak wycięcie jest koniecznością. W zaawansowanym stadium lekarz może zlecić zabieg chirurgiczny. Przynosi to doskonałe efekty, jednak konieczna jest dalsza rehabilitacja. Jej obowiązkowym elementem są ćwiczenia pooperacyjne. Jednym z tych najbardziej polecanych jest trenowanie mięśnia czterogłowego uda: leżąc na łóżku prostujemy nogi, ręce układamy wzdłuż ciała, następnie napinamy mięsień uda tak aby pięta unosiła się nieco ponad poziom łóżka. Wytrzymujemy w tej pozycji pięć sekund i powtarzamy z pięciosekundowymi przerwami po 10 serii.

Skąd to się bierze?

Najczęstszą przyczyną powstawania haluksów jest noszenie nieodpowiedniego obuwia. Buty na wysokich obcasach, za ciasne, o wąskich czubkach – to one są winowajcami powstania koślawości, zwłaszcza u kobiet, które chorują na to aż dziesięciokrotnie razy częściej. Istnieje też teoria, że skłonność do powstawania haluksów dziedziczymy. Bardzo często towarzyszy im zapalenie stawów. Podstawowe powody powstawania koślawości palucha to:

  • Płaskostopie,
  • Nadwaga,
  • Źle dobrane obuwie,
  • Skłonności genetyczne,
  • Długie przebywanie w siedzącej lub stojącej pozycji.

Jak w przypadku większości schorzeń, tutaj również ważna jest profilaktyka i zadbanie o stopy zawczasu.

Odpowiednie ćwiczenia – najlepsza profilaktyka

Ćwiczenia na haluksy dzielimy na bierne i czynne. W sieci znajdziemy wiele przykładów, jak je wykonywać.

  1. Przykład ćwiczenia biernego:

Siedzimy na podłodze lub krześle z wyprostowanymi nogami. Stopę kierujemy do goleni i chwytamy dłonią duży palec u nogi. Następnie odginamy duży palec możliwie jak najdalej od reszty – ćwiczenie powtarzamy trzydzieści razy. Jeśli w przypadku drugiej stopy również mamy problem z koślawością, wykonujemy ćwiczenie również na niej.

  1. Przykład ćwiczenia aktywnego:

Tym razem potrzebny będzie bandaż, pasek lub taśma. Konieczna jest również pomoc drugiej osoby. Początek jest podobny – cierpiący na haluksy siada na podłodze z wyprostowanymi nogami. Podpiera się rękami, aby utrzymać plecy w prostej pozycji. Przy skierowanych ku górze palcach u stóp , na ich zewnętrznej części kładziemy pasek. Nasz pomocnik siedzi naprzeciwko i chwyta za końce paska. Całe ćwiczenie opiera się na przyciąganiu palców u nóg w swoim kierunku (przed osobę chorą) przy jednoczesnym przełamywaniu oporu ze strony paska. Oprócz tego warto rozstawiać palce, dzięki czemu ćwiczenie będzie skuteczniejsze.

haluksy paluch koślawy haluks haluksy leczenie haluksy jak leczyć

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach