45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zimno, gorąco, ciągłe zmęczenie czy to jedyne objawy menopauzy?

Zimno, gorąco, ciągłe zmęczenie czy to jedyne objawy menopauzy?Zimno, gorąco, ciągłe zmęczenie czy to jedyne objawy menopauzy?

Menopauza jest dla kobiet, które mają ją już za sobą określeniem dość nieprzyjemnego okresu w ich życiu. Natomiast dla młodych kobiet okres przekwitania, który wcześniej czy później nastąpi budzi lęk i niepewność, a wiedzę na ten temat uważają za zbędną. Niepotrzebnie. Podstawowe zapoznanie się z tym zjawiskiem, szczególnie z objawami mogą w przyszłości pomoc młodym kobietom przejść przez ten etap możliwie najłagodniej.

  • Co to jest menopauza?

  • Co to jest klimakterium?

 

Klimakterium a menopauzaMenopauza związana z gospodarką hormonalną organizmu, u każdej kobiety może wystąpić w różnym czasie. Jest to okres kiedy ostatecznie czynności jajników wygasają, co jest równoznacznie z zanikiem ewolucji oraz zdolności reprodukcyjnych kobiety.
Generalnie przyjmuje się, że okres przekwitania może rozpocząć się między 40 a 58 rokiem życia, w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu czy czynników genetycznych.
Ostatnia miesiączka w życiu kobiety to początek menopauzy. Kiedy po ostatnim krwawieniu miesiączka nie pojawia się przez 12 miesięcy, jest to sygnał dla kobiety, że następuję nieprawidłowość, z którą należy się udać do ginekologa. Po tym czasie przyjmuje się, iż kobieta staje się bezpłodną oraz nie może zajść w ciążę. Jednak okres, o którym mowa to ścisła faza zmiany fizjologicznej. Menopauza często mylona jest z klimakterium (stopniowego zmniejszania się wydzielania estrogenów przez jajniki) czyli okresu około menopauzalnego rozpoczynającego się kilka lat przez menopauzą, a kończącego parę lat po niej. Warto skupić się tych dwóch pojęciach i opisać ich poszczególne objawy. Kobieta powinna wiedzieć kiedy zaczęło się klimakterium, a kiedy jest już w ścisłym momencie menopauzy.

Klimakterium – objawyPocieszający jest fakt, że część kobiet przechodzi klimakterium zupełnie bezobjawowo. Niestety ze względu na coraz bardziej napięty tryb życia, pewnych objawów klimakterium nie da się uniknąć. Sytuacje takie jak stres, podenerwowanie, pośpiech mają silny wpływ na organizm kobiety i zachodzenie w niej zmiany hormonalne. Mogą one intensyfikować uczucie zmęczenia, rozdrażnienia prowadząc w skrajnych przypadkach do depresji. Objawy mogą być często mylone z innymi przyczynami. Ciężko odróżnić wtedy czy to rodzaj klimakterium czy normalna reakcja organizmu w takich sytuacjach. Do typowych objawów klimakterium należą uderzenia gorąca oraz obfite nocne pocenie. Zmiany dotykają też układ moczowo płciowy prowadząc do suchości pochwy, zwężenia wejścia do pochwy, bolesnych stosunków. Cewka moczowa może także ulec zanikowi i prowadzić do bolesnego oddawania moczu.

To już menopauzaNapady gorąca lub zimna są bardziej intensywne. Spadek stężenia estrogenów może decydować o rozdrażnieniu i częstym wahaniu nastrojów.
Kłopoty z pamięcią i koncentracją robią się uciążliwe, a nieprzespane noce wręcz niezwykle męczące. Plus ciągłe zmęczenie wynikające z nakładania się na siebie wszystkich objawów. Spadek zainteresowania seksem spada prawie do minimum. Dzieje się tak, bo obniża się poziom testosteronu, który odpowiada m.in. za libido.
Pamiętajmy, że aby objawy były mniej dokuczliwe jest furtka w postaci terapii hormonalnej, na która panie bardzo często się decydują.
Całość wygląda dość strasznie ale trzeba pamiętać, że mimo tylu dolegliwości, menopauza jest naturalną przemianą w życiu każdej kobiety i nie jest to choroba. Klimakterium z menopauzą przechodzimy tylko raz w życiu i im więcej będziemy wiedziały o tych zjawiskach tym będzie nam łatwiej. Ważne jest aby nie bać się rozmawiać na ten temat z ginekologiem oraz z naszymi najbliższymi.

 

 

menopauza klimakterium objawy menopauzy
Komentarze
Dodano: 12 Październik 2018
Autor: Danuta
Ocena:
Mi dokucza totalne wyczerpanie.jestem tak zmęczona,że określam to zmęczenie śmiertelnym i tak juz kilka lat i końca nie widać
Odpowiedź
Dodano: 25 Październik 2016
Autor: maryla
Ocena:
u mnie najbardziej doskwiera mi ciągła huśtawka nastrojów, jestem zmienna, jak to było w ciąży
Odpowiedź
Dodano: 07 Czerwiec 2016
Autor: Martyna
Ocena:
Menopauza to dla niektórych kobiet masakra, koleżanka z pracy przez 8 godzin pracy może 10 razy przebierać się bo jej na zmiane zimno lub gorąco, i już sama wysiada i czeka aż to się skończy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach