45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół przesiąkliwego jelita – jak wpływa na występowanie nietolerancji pokarmowych?

Zespół przesiąkliwego jelita – jak wpływa na występowanie nietolerancji pokarmowych?Zespół przesiąkliwego jelita – jak wpływa na występowanie nietolerancji pokarmowych?

Zespół przesiąkliwego jelita - tajemniczo brzmiąca jednostka chorobowa o której istnienie jeszcze do niedawna sprzeczali się naukowcy. Dziś wiadomo, że jest to schorzenie otwierające drogę wielu chorobom - zgodnie z naukami Hipokratesa, który mawiał, że wszystkie choroby mają swój początek w jelitach. Trafność tych słów potwierdzają współczesne badania. Chore jelita przecierają drogę wielu schorzeniom, a jednym z nich są nietolerancje pokarmowe.

Na czym polega zespół nieszczelnego jelita?

Można by rzec, że w skutek niezdrowej żywności jelita zaczynają tracić ilość kosmków, przez co zmniejsza się wchłanialność witamin, minerałów oraz makroelementów z żywności do organizmu. Jednak nie tylko fast foody czy cukier są tego przyczyną. Winowajcami są cząsteczki antyżywieniowe, które występują pokarmach uznawanych za zdrowe i są to np. kwas fitynowy (orzechy, strączki) kazeina (nabiał) czy gluten (pieczywo). Spożywanie w dużej ilości produktów bogatych w te cząsteczki sprzyja wystąpieniu chorób jelit.

  • Co to jest zespół nieszczelnego jelita?

  • Jak powstaje zespół nieszczelnego jelita?

Uszkodzona bariera jelitowa zamiast zatrzymywać i wydalać szkodliwe patogeny z organizmu, zaczyna przepuszczać je do krwiobiegu. W ten sposób do krwi dostają się szkodliwe bakterie i patogeny i aktywują odporność immunologiczną organizmu.

Jakie są inne przyczyny powstawania Zespołu Nieszczelnego Jelita?

  • toksyny środowiskowe,
  • uwarunkowania okołoporodowe (np. cesarka zwiększa ryzyko u dziecka),
  • leki (antybiotyki, NLPZ),
  • stres fizyczny (sport) i psychiczny,
  • używki: papierosy, alkohol, narkotyki,
  • leczenie (chemioterapia, radioterapia),
  • zakażenia bakteryjne i wirusowe,
  • niezdrowa żywność.

Nietolerancje pokarmowe – jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Pogorszenie stanu fizycznego, psychicznego, przewlekłe wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha. Objawy występujące u wielu osób, jedni starają się z nimi walczyć, inni całkowicie je bagatelizują. Mówi się o tym, że nietolerancje pokarmowe są chorobą cywilizacyjną. Mały odsetek osób ma prawidłowo zdiagnozowaną przyczynę tych dolegliwości jaką jest nietolerancja pokarmowa. Prawidłowa diagnoza jest punktem wyjścia do walki o zdrowy układ pokarmowy. Wystarczy zastosować dietę eliminacyjną – czyli wyeliminować uprzednio zbadane pokarmy w specjalnych testach – i zająć się naprawianiem kosmków jelitowych poprzez np. probiotykoterapię celowaną. Nietolerancja pokarmowa zawsze ma związek z Zespołem Nieszczelnego Jelita.

Nietolerancje pokarmowe trudno rozpoznać, ponieważ mają one wpływ na cały organizm. Cząsteczki, które nie powinny, a znalazły się w krwiobiegu, mogą wywoływać problemy pokarmowe, problemy ze stawami, z drogami oddechowymi, z zatokami, migrenami, skórą, a w przypadku, ciągłego dostarczania szkodzących substancji, może występować problem z wieloma narządami naraz dając ogólnoustrojowy odczyn zapalny. W przypadku, gdy nie pomagają ciągłe wizyty u lekarzy, warto rozpatrzyć zrobienie testów pokarmowych, co pozwoli na odpowiednią diagnozę i wdrożenie indywidualnego leczenia.

problemy żołądkowe choroby autoimmunologiczne Zespół Przesiąkliwego Jelita Zespół Nieszczelnego Jelita Nietolerancje pokarmowe
Komentarze
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Weronka
Ocena:
Słyszałam o zespole jelita nadwrażliwego, ale o przesiąkliwym nie miałam pojęcia.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach