45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Zatkane ucho – jak samodzielnie odetkać ucho?

Zatkane ucho – jak samodzielnie odetkać ucho?Zatkane ucho – jak samodzielnie odetkać ucho?

Zatkane ucho to problem, który nie należy do rzadkości. Uczucie wiąże się z dyskomfortem i może przytrafić się podczas kataru, dużych zmian ciśnienia atmosferycznego i zwykłej jazdy windą w wieżowcu. Istnieje na szczęście kilka skutecznych i nieskomplikowanych metod, które pozwolą sprawnie rozwiązać problem.

Częste przyczyny zatkania ucha

Niedrożność przewodów słuchowych często wiąże się z chorobą przeziębieniową, pojawia się także podczas lotu samolotem i jazdy windą. Stan zaburza prawidłowe słyszenie – zwykle towarzyszą mu też inne objawy, np. szumy uszne i zawroty głowy.
Zaprezentowane sposoby odtykania uszu sprawdzą się podczas upośledzenia drożności przewodów słuchowych. Należy mieć na uwadze, że nie można stosować ich dłużej niż 3 dni. Jeśli dolegliwość utrzymuje się lub zaostrza, konieczna jest konsultacja lekarska. W takich przypadkach zatkane uszy mogą świadczyć o poważniejszych stanach patologicznych, np. zapaleniu ucha środkowego i pęknięciu błony bębenkowej.

 • Jak radzić sobie z zatkanymi uszami?

 • Dlaczego uszy się zatykają?

 1. Uszy zatkane w czasie jazdy windą lub w samolocie
  W windzie lub samolocie problem wywołują zmiany ciśnienia atmosferycznego, podczas których zbyt dużo powietrza dociera do uszu, uciska i zwęża trąbkę Eustachiusza. W takich sytuacjach pomocne okazuje się ssanie cukierka lub żucie gumy. Czynnościsymulują wydzielanie śliny, która podczas połykania odtyka uszy. Warto w tym czasie siedzieć prosto, by ułatwić przepływ powietrza w drogach oddechowych, można też próbować ziewać. Ziewanie i otwieranie żuchwy intensyfikuje ruch w pobliżu przewodów słuchowych i prowadzi do ich udrożnienia.

 2. Uszy zatkane przez woskowinę
  Czasem dochodzi do zatkania przewodu słuchowego przez naturalną wydzielinę – woskowinę. W prawidłowych warunkach wydzielina wspomaga nawilżanie i oczyszczanie przewodów usznych, jednak jej wzmożone wydzielanie może uniedrożnić ucho. Nadprodukcja woskowiny ucha bywa następstwem zanieczyszczeń środowiska i zapylenia, dużych zmian ciśnienia atmosferycznego, a także kąpieli (woda przyczynia się do pęcznienia woskowiny). Zatkane ucho nierzadko doskwiera pacjentom korzystającym z aparatów słuchowych i osobom noszącym słuchawki we wnętrzu ucha.

  Gdy powstaje czop woskowinowy, nie wolno manewrować przy uchu patyczkami higienicznymi, które mogą tylko nasilić problem. W takim przypadku należy użyć kropli do uszu służących do rozpuszczania woskowiny(preparaty dostępne w aptece bez recepty). Jeśli po ich zastosowaniu okaże się, że rezultaty nie są zadowalające, trzeba zarejestrować się do lekarza, który fachowo usunie czop (m.in. przy pomocy ciepłej wody).

 3. Uszy zatkane przy nieżycie nosa i przeziębieniu
  Katar i przeziębienie bardzo często prowadzą do niedrożności przewodów słuchowych. Infekcja przebiega z obrzękiem śluzówki nosa, który potrafi objąć i zamknąć przewody słuchowe.

  Ucho zatkane podczas choroby przeziębieniowej można odetkać, oczyszczając drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny. Pomocne bywają krople do nosa obkurczające błonę śluzową jamy nosowej oraz inhalacje przygotowane z ziół (rumianku) lub olejków eterycznych (np. eukaliptusowego) Wystarczy kilka kropel olejku na litr gorącej wody – inhalację wykonuje się nad szerokim naczyniem (miską). Przez kilka minut należy pochylać się nad parą i wdychać opary. Dla lepszego efektu głowę powinno się odseparować od powietrza w pomieszczeniu narzuconym ręcznikiem. Katar, który utrzymuje się przez dłuższy czas, może świadczyć o zapaleniu zatok przynosowych – przewlekła dolegliwość wymaga konsultacji lekarskiej.
katar zatoki przeziębienie uszy woskowina zatkane uszy sposoby na zatkane uszy zapalenie uszu jak odetkać uszy płyn do płukania ucha
Komentarze
Dodano: 26 Czerwiec 2019
Autor: hela
Ocena:
mi ostatnio bardzo skutecznie pomógł z tym problemem spray do uszu Fonix. kupiłam taki w zielonym opakowaniu i okazał się być bardzo skuteczny.
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Justyna
Ocena:
Sposoby na zatkane uszy sa rózne, mój mąż miał usuwaną woskowinę u laryngologa, natomiast w przypadku mojej córki lekarz zalecił zapuszczenie kilku kropli parafiny ciekłej, zeby woskowina sama wyszła.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Daria
Ocena:
Ja na zatkane ucho polecam specjalne świece kupiowane w aptece lub drogerii, metoda trochę dziwna, ale skutkuje zawsze w moim przypadku.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach