45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zadbaj o swoje plecy. 10 rzeczy, za które twój kręgosłup będzie ci wdzięczny!

Zadbaj o swoje plecy. 10 rzeczy, za które twój kręgosłup będzie ci wdzięczny!Zadbaj o swoje plecy. 10 rzeczy, za które twój kręgosłup będzie ci wdzięczny!

Każdego dnia znosi niewygodne pozycje, przeciążenia i całodzienne przesiadywanie przed komputerem. Warto zawczasu zadbać o stan swojego kręgosłupa, aby z czasem nie odmówił nam posłuszeństwa. Sprawdź, co możesz zrobić, aby utrzymać plecy w dobrym stanie jak najdłużej!

 • Jak dbać o swój kręgosłup?

 • Czy ruch pomaga na ból pleców?

 1. Uważaj na długie przesiadywanie przed monitorem – zwykle skutkuje to bólem odcinka szyjnego kręgosłupa. Coraz częściej praca zawodowa wiąże się z koniecznością przesiadywania przed komputerem, tabletem, itd., a to wymaga wysunięcia i pochylenia głowy. Każdego dnia szyja musi radzić sobie w ten sposób z dużym obciążeniem, przez co ból odcinka szyjnego jest jednym z najczęściej zgłaszanych lekarzom problemów z kręgosłupem. Aby temu zapobiec, staraj się nie pochylać głowy i trzymać ją w osi ciała.
 2. Zmień pozycję – jeśli dużo pracujesz w pozycji siedzącej lub stojącej, pamiętaj o zmianach położenia ciała. Najgorsze, co możesz zrobić kręgosłupowi, to zastygnięcie w jednej pozycji na długi czas. Gdy twoja praca opiera się na siedzeniu za biurkiem, co godzinę przejdź się i rozciągnij, zaś siedząc wykonuj krążenia stóp. Nie zakładaj nogi na nogę, bo to blokuje przepływ krwi w żyłach i przyczynia się do powstawania m.in. żylaków. Jeżeli zaś musisz stać przez kilka godzin, najlepiej zorganizuj sobie niewielki stopień i od czasu do czasu zmieniaj pozycję stając na nim – raz na jednej, raz na drugiej nodze.
 3. Kucaj, zamiast się schylać – gdy chcesz podnieść coś z ziemi, zwykle odruchowo się schylasz. To ogromny błąd – przeciążasz odcinek lędźwiowy, a zbyt gwałtowny ruch może poskutkować kontuzją. Lepiej, aby ciężar dźwigały nogi, a nie kręgosłup, dlatego w takich sytuacjach zawsze staraj się kucać.
 4. Unikaj dźwigania, a jeśli już musisz, to pamiętaj o kręgosłupie – czasem trudno całkowicie wykluczyć ze swojego życia dźwiganie ciężarów, jednak jeśli już musisz podnieść coś ciężkiego, zrób wówczas przysiad. Nie pochylaj się, aby sięgnąć, a niosąc ciężar trzymaj go jak najbliżej siebie. Gdy nosisz zakupy, staraj się rozłożyć wagę równomiernie na obie ręce.
 5. Śpij dobrze – jednak unikaj twardych materaców. Kręgosłup jest najbardziej wdzięczny za umiarkowanie twarde podłoże. Po przebudzeniu staraj się przeciągać, wówczas mobilizujesz cały aparat mięśniowy do pracy. Nagłe podnoszenie się z łóżka może skutkować np. wypadnięciem dysku.
 6. Ustaw prawidłowo fotel w samochodzie – jeśli jesteś kierowcą, ustawiaj odpowiednio fotel, zagłówek i kierownicę. Długa lub częsta jazda autem obciąża odcinek lędźwiowy. Ustaw się według następujących zasad: nie pochylaj głowy do przodu, trzymaj plecy prosto i nie zsuwaj się z fotela.
 7. Postaw na relaks – od czasu do czasu warto umówić się na relaksacyjny masaż. Profesjonalny masażysta rozrusza mięśnie. Możesz również pójść do sauny albo zrobić sobie relaksacyjną kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków, ponieważ wysoka temperatura działa na kręgosłup rozluźniająco.
 8. Ruszaj sięuprawianie sportu zapobiega bólom zarówno kręgosłupa, jak i całego ciała. Najbardziej korzystnie działa pływanie kraulem albo na grzbiecie. Idealne będą też zajęcia pilatesu i jogi, oraz coraz częściej oferowane przez siłownie specjalnej zajęcia „zdrowy kręgosłup”. Bieganie i jazda na rowerze nie są jednak zalecane, ponieważ przeciążają plecy.
 9. Unikaj wysokich obcasów – noszenie szpilek, choć kojarzy się z atrakcyjnością, nie jest niczym dobrym dla kręgosłupa. Wysokie obcasy wyjątkowo obciążają kręgosłup, dlatego noś je tylko kilka razy w roku, na specjalne okazje. Na pewno nie na co dzień!
 10. Schudnij dla zdrowia – zarówno swoich pleców, jak i całego ciała. Im więcej ważysz, tym więcej dźwiga twój kręgosłup. 1 kg masy ciała to aż 8 kg dla pleców! Czasem wystarczy zmniejszenie wagi tylko o 5%, aby bóle kręgosłupa odeszły w niepamięć. Gdy ktoś waży 70 kg, jego plecy dźwigają ciężar 560 kg – pomyśl o tym, zanim zbagatelizujesz swoją nadwagę.
kręgosłup ból kręgosłupa ból szyi ból pleców ból pleców przyczyny sposoby na ból kręgosłupa bolący kark sposoby kręgosłup a waga ból odcinka lędźwiowego odcinek lędźwiowy plecy jak uniknąć bólu pleców
Komentarze
Dodano: 11 Sierpień 2016
Autor: Marta
Ocena:
Kręgosłup będzie wdzięczny przede wszystkim za odpowiedni materac w sypialni, bo spanie na niewygodnym łóżku to pierwszy krok do bólu i różnych schorzeń.
Odpowiedź
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: Gonia
Ocena:
Kolejna przesłanka, żeby trzymać formę: stawy i kręgosłup też na tym skorzystają. Dobrze, że się za siebie wzięłam, bo ważyłam już prawie 90 kg. Teraz 81.
Odpowiedź
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: Dominika
Ocena:
Nie wyobrażam sobie życia bez wysokich obcasów, mam 155 cm. wzrostu i kompleksy, z tego względu noszę zawsze wysokie buty. A kręgosłup póki co mam ok.
Odpowiedź
Dodano: 27 Maj 2016
Autor: m-o-n-i-k-a
Ocena:
nie wiedziałam, że lepiej jest kucnąć zamiast się schylić, zastanawiam się, co ja robię częściej i wydaje mi się, że raczej się schylam :(
Odpowiedź
Dodano: 08 Kwiecień 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Oj tak...dużo pracuję przed komputerem i czasem naprawde mam problem z bólem głowy i szyi. Ale wtedy mam sprawdzone sposoby na ból kręgosłupa: kąpiel z solą, masaż olejkiem oraz spokojny sen :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach