45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wpływ nikotyny na zdrowie i urodę

Wpływ nikotyny na zdrowie i urodęWpływ nikotyny na zdrowie i urodę

Uzależnienie od nikotyny to nie tylko obciążenie dla naszego portfela ale również organizmu. Pomimo wysokiej świadomości szkodliwości nikotyny liczba palaczy nie spada. Jaki wpływ wywiera palenie papierosów na zdrowie i urodę?

 

Nikotyna a zdrowie i uroda

Kontrowersyjna, silnie uzależniająca i szkodliwa — nikotyna - w 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za narkotyk o wszechstronnym, rujnującym działaniu. Z naukowego punktu widzenia jest ona związkiem chemicznym z grupy alkaloidów pirydynowych. Znajduje się ona między innymi w liściach tytoniu, stąd jest ściśle utożsamiana z papierosami. Nie mniej jednak w niewielkich ilościach występuje ona także w papryce, bakłażanach oraz pomidorach. Przyjrzyjmy się, jaki ma ona wpływ na zdrowie oraz naszą urodę.

  • Jak rzucić palenie?

Zdrowie i nikotyna

Nie bez kozery nazwaliśmy nikotynę kontrowersyjną używką, ponieważ w małych ilościach jest ona stymulatorem dla adrenaliny i powoduje uśmierzenie bólu, wzmożoną akcję serca czy zmniejszenie uczucia głodu. Z tego punktu widzenia można by sądzić, że to zalety, tymczasem to wyłącznie wabiki, które prowadzą do uzależnienia powodującego wyniszczenie wielonarządowe organizmu.

Ściśle związane z nikotyną palenie papierosów należy do "legalnych" nałogów, w związku z tym jest mylnie odczytywane jako niegroźne i umiarkowanie szkodliwe. Tymczasem u palących papierosy nikotyna uszkadza system nerwowy, zmniejsza wydolność organizmu, powoduje zaburzenia układu oddechowego, a także skutecznie przyczynia się do niewydolności naczyń. Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów przyczynia się do chorób nowotworowych. Co więcej, należy zauważyć, że dym papierosowy jest tak samo groźny dla biernych palaczy.
Podstępna nikotyna, która znajduje się w dymie papierosowym, błyskawicznie dostaje się do górnych dróg oddechowych wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu, w którym pali się papierosy. Wchłaniana przez śluzówkę natychmiast dociera do pęcherzyków płucnych.

Palenie papierosów to nie tylko większe zagrożenie chorobami nowotworowymi, to także obniżona płodność, większe ryzyko udarami i zawałami, a także trudność w utrzymaniu ciąży. Spectrum niszczycielskiego działania odbija się praktycznie na każdym narządzie organizmu. Palacze cierpią na choroby przyzębia, częściej także borykają się z chorobami nerek i wątroby.

Uroda pod znakiem nikotyny

Palenie papierosów odbija się bezpośrednio na naszej urodzie. Aż trudno uwierzyć, że na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku każda dama musiała zaciągać się przysłowiowym dymkiem. Nikotyna aż dwukrotnie przyspiesza starzenie się skóry, obniża poziom witaminy E, oraz witamin A i C, które uważane są za najsilniejsze i naturalne przeciwutleniacze. To automatycznie przekłada się na wygląd skóry, włosów i paznokci. Zamiast zdrowej i promiennej cery nikotyna funduje nam ziemistą barwę wynikającą z permanentnego niedotlenienia. Nawet samo palenie papierosów — konkretnie jego mechanizm — powoduje to, czego absolutnie nie chcemy, czyli charakterystyczne zmarszczki mimiczne wokół ust. Co więcej, to także popękane naczynka, mniejsza sprężystość i elastyczność skóry, a także większa podatność na rozstępy i cellulit. Jak to możliwe? Uszkodzone i zatrute komórki skóry nie są w stanie produkować ani elastyny, ani kolagenu.

Zdrowie i uroda absolutnie nie idą w parze z paleniem papierosów. Sposoby walki z nikotyną znajdziesz opisane w artykule "Jak skutecznie rzucić palenie papierosów?". Nikotyna nie ma swojego łagodnego oblicza, które mogłoby pokazać ją jako coś, co kontrolowane pozwala na uzyskanie jakichkolwiek korzyści. Wprost przeciwnie, to bluszcz, który oplata i zmniejsza naszą wolność.

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach