45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Woda w kolanie - jakie są sposoby pozbywania się płynu w kolanie?

Woda w kolanie - jakie są sposoby pozbywania się płynu w kolanie?Woda w kolanie - jakie są sposoby pozbywania się płynu w kolanie?

Woda w kolanie to często pojawiająca się dolegliwość w zakresie ruchomości stawów. W początkowym stadium sprowadzać się może jedynie do odczuwanego dyskomfortu i doskwierającego bólu, w późniejszych fazach prowadzi do całkowitej dysfunkcji stawu i jego unieruchomienia. Zazwyczaj konieczna jest wizyta u lekarza i jego interwencja. Zanim jednak udasz się do specjalisty, warto zapoznać się z domowymi sposobami, które do tego czasu doraźnie pomogą ci zniwelować odczuwane dolegliwości.

Płyn w kolanie - jak rozpoznać, że masz z nim do czynienia?

Zazwyczaj nie ma możliwości uniknięcia wizyty u lekarza w przypadku wody w kolanach, której gromadzenie jest naturalnym następstwem zwichnięć czy skręceń. Dolegliwość ta nosi miano wysięku w stawie kolanowym, powstałego wskutek stanu zapalnego. W stawie kolanowym wytwarzana jest maź, której ograniczone ilości umożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku nieprawidłowości (zapaleń, urazów) maż wytwarzana jest w nadmiarze. Towarzyszy temu bowiem obrzęk, silny ból, ograniczenie ruchomości. Mimo że staw kolanowy jest silnie wzmocniony, bardzo łatwo o jego uraz czy przeciążenie z uwagi na wrażliwość tej części ciała. Zanim jednak udasz się do lekarza, co zapewne skończy się punkcją, czyli usunięciem nadmiaru płynu, możesz spróbować domowych sposobów łagodzących odczuwane dolegliwości.

Woda w kolanie - zaradź skutecznie tej dolegliwości domowym sposobem

Na pewno nie przeoczysz faktu wody w kolanie - pojawi się obrzęk, kolano zwiększy swoją powierzchnię, odczujesz bolesność przy poruszaniu nogą, zginaniu lub prostowaniu stawu. Gdy tylko zorientujesz się, że zalega ci płyn w tym miejscu, i zaczniesz odczuwać dyskomfort i ból, możesz sięgnąć po domowe środki zaradcze, by zniwelować te nieprzyjemne odczucia. Ważne jest, by po doznaniu urazu umieścić chorą nogę na wysokości powyżej biodra, następnie przygotować okład na opuchliznę. Lód powinien być umieszczony w ręczniku, by nie dotykał bezpośrednio opuchniętej skóry. Zimny okład z jednej strony zatamuje podskórne krwawienie, z drugiej zmniejszy ból, opuchliznę, nieprzyjemne uczucie gorąca w miejscu obrzęku. Po usunięciu okładu warto zabezpieczyć miejsce urazu opaską elastyczną, co ochroni przed ewentualnymi kolejnymi mikrourazami. W zmniejszeniu opuchlizny pomocny może być także okład z octu czy Altacetu. Jeśli nie masz w domu octu, by wykonać z niego roztwór, możesz skorzystać z gotowych okładów dostępnych w aptece zawierających w swoim składzie octanowinian glinu. Pomocne mogą być także preparaty przeznaczone do regeneracji chrząstki stawowej. Archaicznym, ale sprawdzonym sposobem, jest wykorzystanie do tego celu schłodzonego liścia kapusty i przykładanie go do chorego kolana.

Woda w kolanach - leczenie

Spuchnięte kolano zazwyczaj rodzi pytanie - co robić? Domowa diagnostyka i pierwsza pomoc jedynie doraźnie rozwiązują problem. Nieuchronnym kolejnym krokiem jest udanie się do lekarza. Skieruje on na RTG kolana, które wykaże czy nie ma dodatkowych urazów - zwichnięć czy złamań. Dużo bardziej wiarygodnym i o wiele więcej mówiącym badaniem jest rezonans magnetyczny, który informuje o rozległości choroby. Najczęściej diagnostyka kończy się wykonaniem punkcji kolana. Lekarz wykonuje ten zabieg w znieczuleniu miejscowym za pomocą igły i strzykawki. Nakłuwa skórę chorego w odpowiednim miejscu i przy użyciu strzykawki odsysa nadmiar mazi ze stawu kolanowego. Niekiedy zachodzi konieczność wysłania płynu do analizy celem określenia przyczyny opuchlizny. Taka sytuacja ma miejsce przy podejrzeniu infekcji, skazy moczanowej, choroby reumatoidalnej. Krwisty płyn zazwyczaj oznacza, iż uraz objął jedynie naczynia wewnątrzstawowe.

woda w kolanie płyn w kolanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach