45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Witamina D - znaczenie i źródła występowania

witamina dwitamina d

Witamina D bezsprzecznie kojarzona jest z prawidłowym stanem naszych kości, w związku z tym, że tym mianem określane są związki chemiczne z grupy steroidów, zapobiegające wszelkim krzywicom. Szczególnie ważna jest witamina D3, której niedobór może poskutkować bardzo odczuwalnymi, nieprzyjemnymi skutkami dla naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, by uzupełniać poziom witaminy D w organizmie na etapie rozwoju dzieci, kiedy przeżywają one silny wzrost.

Witamina D3 – jakie właściwości ją cechują?

Charakterystyczne dla tego rodzaju witaminy jest to, że występuje ona pod dwiema postaciami i obie (cholekalcyferol i ergokalcyferol) podlegają różnym zmianom, które upodabniają je do hormonów pod względem działania. Witamina D – D3 i D2 odpowiedzialna jest za prawidłowy rozwój i mineralizację kości. Wpływa ona na usprawnienie regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej ustroju. Potrzebne jest bowiem sprawne wchłanianie tych pierwiastków z przewodu pokarmowego i właśnie w tej roli sprawdza się witamina D. Jej podstawową rolą jest budowa kości, która polega na tworzeniu matrycy kostnej z kryształów i odkładaniu jonów wapnia i fosforu. Jeśli organizm posiada za mało witaminy D – wapń zawarty w pożywieniu nie jest wykorzystany i wchłaniany – może to prowadzić w dłuższej perspektywie do zaburzeń w mineralizacji kości.

Brak witaminy D

Niedobór witamy D3 u dzieci prowadzi do krzywicy, a u dorosłych do rozmiękczania kości, zaburzona zostaje mineralizacja macierzy kostnej, co na dalszym etapie prowadzi do osteoporozy. Kości się odwapniają, nadmiernie odkłada się tkanka nieuwapniona. Nie ma jasno określonych dawek dziennego zapotrzebowania na witaminę D3 dla dorosłych, jest ona uzależnione od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Inne objawy niedoboru witaminy D3 to zaburzone funkcje nerwowo-mięśniowe, choroby zapalne jelit, nadciśnienie, utrata masy kości, nadaktywność w obrocie kości, wypadanie włosów, przesuszenie skóry.

Na ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy D3 narażone są osoby starsze, które z reguły nie korzystają ze słońca w dużym zakresie. Inną grupę ryzyka stanowią osoby praktykujące dietę wegetariańską, a także osoby o ciemnej karnacji.

Witamina D3 – skąd ją pozyskać?

Witaminę D organizm pozyskuje głównie z biosyntezy cholekalcyferolu w skórze, która dokonuje się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Witaminę D organizm wytwarza sobie sam, co podkreśla jej wyjątkowość. Wystarczy kilkanaście minut przebywania na dworze w słoneczną pogodę, by pokryć 90% zapotrzebowania na witaminę D. Oczywiście jest to warunkowane tym, że ciało będzie wystawione na słońce i nie zabezpieczone kremem z filtrami UV. Zapas witaminy D3 zmagazynowany po miesiącach letnich starczy potem na kilka chłodniejszych miesięcy. W okresie zimowym można pomyśleć o suplementacji witaminy D3 – najprostszym źródłem takiej suplementacji jest na pewno tran w kapsułkach. Ceny witaminy D3 oscylują pomiędzy kilkoma i kilkudziesięcioma złotymi za opakowanie.

W mniejszym stopniu źródłem witaminy D jest dieta, przy czym to witamina D3 dwa razy skuteczniej niż D2 zwiększa poziom tego rodzaju witaminy w organizmie. Odpowiednie przygotowanie diety pomoże zaspokoić potrzeby organizmu w tym zakresie, dlatego warto uwzględnić w codziennym jadłospisie ryby morskie - węgorze, śledzie, łososie, sardynki, makrele, a także masło, jaja, mleko, produkty mleczne, sery dojrzewające. Braki witaminy D3 w organizmie mogą być powodowane przez wiele czynników – zbyt rzadkim przebywaniem na słońcu, stanami zapalnymi, marskością wątroby, ostrą i przewlekłą niewydolnością nerek, stosowaniem wybranych leków.

 

 

witamina D uzupełnianie witaminy D witamina D na kości

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach