45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wakacyjne SOS: w jaki sposób bezpiecznie usunąć kleszcza?

Wakacyjne SOS: w jaki sposób bezpiecznie usunąć kleszcza?Wakacyjne SOS: w jaki sposób bezpiecznie usunąć kleszcza?

Kleszcze są pajęczakami, które czyhają na nasze zdrowie szczególnie podczas okresu wiosennego i letniego, kiedy również i my mamy większą chęć do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Kleszcze bardzo łatwo „wbijają” się w ciało człowieka, ponieważ skóra jest delikatna i niczym nieprzykryta, prócz ubrań, których i tak nie nosimy podczas lata za wiele. Kleszcze są dla nas bardzo niebezpieczne, należy niezwłocznie usunąć je z ciała. Mogą spowodować boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu.

  • Co to są kleszcze?

  • Gdzie chowają się kleszcze?

 

Gdzie chowają się kleszcze?

Wbrew powszechnej i obiegowej opinii kleszcze nie czekają na swoją „ofiarę” na drzewach i gałęziach drzew. Najwyżej znajdują się one mniej więcej na wysokości jednego metra, ponieważ przebywanie wyżej byłoby dla nich z punktu biologicznego i ewolucyjnego bezpodstawne. Wszystkie zwierzęta, na których kleszcze najczęściej żerują w lasach nie są tak wysokie jak człowiek. Jeśli więc kleszcza „złapiemy” najpewniej zahaczy się on na naszych nogawkach lub nogach – warto więc na spacery do lasu czy do parku zakładać spodnie z długimi nogawkami. Ochrona skóry jest bardzo ważna.

Dlaczego nie czujemy, gdy kleszcz gryzie?

Ponieważ jednocześnie nas znieczula wprowadzając do naszego ciała specjalną substancję, która znosi uczucie bólu. Dlatego tak ważne jest, aby po każdej aktywności na zewnątrz, szczególnie w parkach, lasach czy na polach – sprawdzać swoje ciało pod kątem tego, czy nie „złapaliśmy” kleszcza. Najczęściej wbijają się one w pachwinach, pod kolanami, na szyi, pod pachami czy w zgięciach łokci lub nawet w pobliżu okolic intymnych.

Jak usunąć kleszcza?

  • Po pierwsze zawsze można się udać do lekarza lub do przychodni, gdzie kleszcza usunie ktoś z odpowiednim doświadczeniem
  • Kleszcza można również usunąć samemu w domu, należy to robić jednak w taki sposób, aby żadna jego część nie została w ciele

Jak usunąć kleszcza w domu:

  1. Kleszcza można usunąć pęsetą lub chwytając go palcami
  2. Robimy to jednym, szybkim zdecydowanym ruchem „do góry”
  3. Nie wolno kleszcza usuwać wykręcając go lub robić to bardzo powoli
  4. Nie stosujmy również żadnych „domowych sposobów” np. smarowania miejsca ugryzienia i kleszcza masłem, alkoholem czy innymi specyfikami. To może tylko doprowadzić do choroby! Najczęściej do zakażenia boreliozą dochodzi przez wymiociny kleszcza, które właśnie powodowane są przez jego kontakt z różnymi substancjami!
  5. Miejsce po wyciągnięciu kleszcza należy odpowiednio zdezynfekować. Należy również to miejsce bacznie obserwować, jeśli pojawiają się jakieś mocne zaczerwienienia lub bąble, lub jeśli zaczniemy bez podstaw chorować (np. pojawi się gorączka), wówczas wymagana będzie wizyta u lekarza!
kleszcz jak usunąć kleszcza

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach