45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Uwaga! Rodzę! Jak rozpoznać pierwsze objawy porodu?

Uwaga! Rodzę! Jak rozpoznać pierwsze objawy porodu?Uwaga! Rodzę! Jak rozpoznać pierwsze objawy porodu?

Tylko w filmach rozgrywają się nierzeczywiste historie, gdy przyszła mama ma wszystko dopracowane. Budzi się w nocy lub stojąc nagle krzyczy „Zaczęło się”. Jak to zaczęło, skąd tak nagle to zrozumiała, dlaczego jest taka racjonalna i nie zdenerwowana? Po naszej stronie lustra budzimy się bardzo często wystraszone, pełne niepewności, strachu i z tysiącem pytań. Czy to prawdziwe skurcze czy zapowiadające, dlaczego mam skurcze a nie odeszły mi wody lub całkiem odwrotnie. Każda kobieta w ciąży czeka na narodziny dziecka z niecierpliwością ale chyba żadna nie czeka z takim zaangażowaniem na sam poród. Jak go łatwo rozpoznać?

  • Jak rozpoznać poród?

  • Czy skurcze oznaczają poród?

Tajemnica porodu, jego niezwykłość wyzwala lęk przed nieznanym, przed tym, że nie rozpoznamy pierwszych oznak rozpoczynającego się porodu i odpowiednio nie zareagujemy. Większość kobiet mimo tego, że rodzi pierwszy raz dokładnie wie, że to już. To dzięki instynktowi, wyjątkowemu szczęściu, lub bolesnym skurczom doskonale wiedzą kiedy należy udać się do szpitala, a kiedy można jeszcze spokojnie poczekać w domu. Ciało przyszłej mamy przechodzi w ostatnim miesiącu ciąży wiele zmian, które przygotowują je do porodu. Objawy fizjologiczne mogą trwać miesiąc, kilka dni lub tylko kilka godzin, niezwykle rzadko zdarza się, że akcja porodowa jest tak szybka, że dziecko niemal wyskakuje na świat. Przyszła mama zaczyna dostrzegać i odczuwać pierwsze oznaki zbliżającego się finału dziewięciu miesięcy. Dotyczy to przede wszystkim obniżania się dna macicy i zaznaczania części przodującej łożyska. Około cztery do dwóch tygodni przed porodem dziecko zaczyna wchodzić do miednicy. Istnieje jednak kilka charakterystycznych objawów, które oznaczają rozpoczęcie się wydostawania dziecka na świat.

Zaczynasz odczuwać nacisk w miednicy i na odbytnicę. Pojawiają się skurcze i ból w okolicach pachwin. W dziewiątym miesiącu ciąży przyrost masy ciała zwykle ulega zmniejszeniu. Natomiast przed samym porodem niektóre kobiety zauważają spadek masy ciała od kilograma do półtora. Zmienia się także samopoczucie i zachowanie przyszłej mamy. Jest ona ciągle zmęczona i czuje narastające znużenie. Inne kobiety dostają wtedy dodatkowy zastrzyk energii i siły. Objawia się to tzw. instynktem gniazdowym czyli wzmożoną chęcią do sprzątania, mycia okien i innych mało racjonalnych w tym czasie zachowań. Zmienia się także wydzielina pochwowa, staje się ona bardziej obfita i może być zabarwiona pasmami krwi. Przed porodem dochodzi do wydalenia czopu śluzowego. Spowodowane jest to tym, że szyjka macicy rozwiera się, a zamykający wejście do macicy czop zostaje wypchany na zewnątrz. Skracanie się i rozwieranie szyjki macicy może prowokować przerwanie drobnych naczyń krwionośnych i doprowadzić do różowych plamień. Plamienia te oznaczają zwykle, że poród nastąpi w ciągu doby, choć ten czas może być skrócony. Zaczynają się także nasilać skurcze, stają się one coraz bardziej intensywne i częste. Niektóre przyszłe mamy odczuwają zawirowania w pracy jelit i maja biegunkę.

Poród zaczyna się gdy skurcze przy zmianie pozycji i aktywności zwiększają się a nie słabną. Zaczyna być odczuwalny ból w okolicy krzyżowej i promieniuje na podbrzusze lub w kierunku nóg. Skurcze stają się coraz częstsze, bolesne i bardziej regularne. Pękają błony płodowe, charakteryzuje się to w różny sposób, u niektórych kobiet płyn lekko się sączy, u innych tryska.

Jak nie ma dwóch identycznych odcisków palców tak nie ma dwóch identycznych porodów i objawów im towarzyszącym. Zawsze warto być czujnym i przygotowanym. Być może to właśnie już.

poród objawy porodu dolegliwości porodowe
Komentarze
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Sylwia
Ocena:
U mnie objawy porodu zaczęły się od naprawdę niewielkich skurczów przypominających mrowienie i trwały bagatela 3 godziny co 2 minuty, dopiero po tym czasie jak odeszły mi wody to zaczęła się masakra, a wczesniej to nawet nie wiedziałam że to już.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach