45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Upławy w ciąży – czy są groźne? Sprawdź jakie są objawy!

Upławy w ciąży – czy są groźne? Sprawdź jakie są objawy!Upławy w ciąży – czy są groźne? Sprawdź jakie są objawy!

Prawidłowa wydzielina z pochwy pojawiająca się u kobiet jest przezroczysta lub lekko biaława. Po wyschnięciu zostawia żółty ślad na bieliźnie. Zależnie od cyklu miesięcznego zmienia się jej ilość oraz konsystencja. W ciąży jej konsystencja trochę się zmienia – jest jej więcej i jest bardziej lejąca oraz przejrzysta.

  • Co to są upławy?

  • Jakie są przyczyny upławów?

Kiedy pojawia się problem – jakie są objawy?

  • zmiana zapachu z pochwy
  • ból
  • pieczenie podczas oddawania moczu
  • świąd sromu i okolic intymnych
  • pieczenie okolicy płciowej
  • upławy – żółte lub zielonkawe
  • zaczerwienienie

Jeżeli zauważymy u siebie powyższe objawy, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Powinnyśmy mieć na uwadze bliskość dziecka oraz możliwość zainfekowania go.

Przyczyny


Chlamydioza – jest wywoływana przez bakterie chlamydie, które przenoszone są drogą płciową. Wzmaga ona ryzyko poronienia lub wady rozwojowe dzieci jak zahamowanie wzrostu dziecka. Dla samej mamy wiąże się to z przewlekłym zapaleniem stawów. W zakażeniu chlamydią śluz jest wymieszany z ropą. Może wystąpić również krwawienie, swędzenie oraz pieczenie przy oddawaniu moczu.
Grzybica – jest to zakażenie najczęściej występujące, bo w około 90 %. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, poprzez korzystanie z jednego ręcznika lub wspólnej toalety z osobą zarażoną. W grzybicy upławy mają barwę białą lub biało żółtą. Są ponadto serowate lub wodniste, wydzielają specyficzną słodkawą woń. Zakażenie objawia się swędzeniem, obrzękiem błon śluzowych oraz w niektórych przypadkach – bólem.
Bakterie – do zakażenia bakterią może dojść wskutek spadku odporności organizmu lub wskutek urazów mechanicznych wywołanych np. irygacjami, używaniem tamponów lub zbyt ciasną bielizną. Zakażeniu towarzyszy swędzenie lub pieczenie okolic intymnych. Upławy mają kolor żółty lub szarobiały, są gęste oraz ropne. Zakażenie nie jest groźne dla matki, lecz przede wszystkim dla dziecka. Może ono bowiem spowodować sepsę.

Jak zapobiegać?


W ciąży należy podwójnie dbać o higienę intymną. Zakażenia bakteryjne mogą być niebezpieczne, dlatego należy zadbać o zminimalizowanie ryzyka infekcji. Podstawowym zabiegiem jest podcieranie się w kierunku od przodu do tyłu. Nigdy odwrotnie – w innym przypadku przeniesiemy bakterie kałowe w okolice pochwy, co wpływa znacznie na ryzyko infekcji. Do podmywania najlepiej stosować mydło glicerynowe lub płyny o lekko kwaśnym odczynie. Nie używajmy do tego żadnej gąbki czy myjki – są one siedliskiem bakterii. Należy również zadbać o oddychającą, przewiewną i nieuwierającą bieliznę z naturalnych tkanin. Wykonana ze sztucznych materiałów i obcisła może powodować wzrost wilgoci, która sprzyja rozwojowi bakterii. Nie należy nosić również obcisłych spodni. Ograniczmy również do minimum używanie wkładek higienicznych. Jeżeli są one wymieniane rzadko – są idealnym miejscem rozwoju bakterii.

Ważne!


Nie należy sięgać po sposoby zalecane na forach internetowych. Wśród nich wymieniana jest irygacja, czyli płukanie pochwy roztworem octu, kwasku cytrynowego lub sokiem z cebuli czy czosnku. Trzeba wiedzieć, że irygacja niszczy naturalną florę bakteryjną ułatwiając rozwój infekcji. Dlatego wszelkie nieprawidłowości najlepiej zgłaszać od razu do naszego lekarza.

ciąża upławy upławy w ciąży dziwny kolor śluzu infekcje okolic intymnych zakażenia okolic intymnych

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach