45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Truskawki ? nie dziękuje mam na nią alergię

Truskawki ? nie dziękuje mam na nią alergięTruskawki ? nie dziękuje mam na nią alergię

Alergia pokarmowa dotyka najczęściej dzieci, chociaż dorośli również mają problem z objawami alergii po zjedzeniu truskawek. Owoce te są jednym z najczęstszych alergenów ze względu na zawarte w nich salicylany. Są one odpowiedzialne za wywoływanie objawów skórnych, kaszlu, ataki duszności, astmę oraz wstrząs anafilaktyczny.

Objawy

W przypadku uczuleń na dane produkty, reakcje organizmu są łatwe do zauważenia. Wśród nich są opuchnięte wargi, język, gardło, czasem cała twarz. Można również poczuć mrowienie na podniebieniu. Typową reakcją alergiczną jest również skurcz dróg oddechowych. Jeżeli jest on połączony z opuchniętym gardłem, wówczas mogą wystąpić trudności w oddychaniu oraz świszczący oddech. W niektórych przypadkach objaw ten może prowadzić do utraty przytomności oraz niedotlenienia mózgu.

  • Jak objawia się alergia na truskawki?

  • Jak leczyć alergię na truskawki?

Alergia ma również wpływa na pracę układu pokarmowego – może pojawić się biegunka oraz wymioty, zwłaszcza po zjedzeniu dużej ilości owoców. Taki objaw może prowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

Najmniej groźnymi objawami są wysypka, łzawienie oraz przekrwienie oczu.

Zapobieganie alergii i jej leczenie

Najprostszym sposobem na walkę z alergią na truskawki, jest ich wyeliminowanie ich z naszego jadłospisu. Należy unikać produktów, które mogą w swoim składzie zawierać truskawki: dżemy, galaretki, jogurty, soki, ciasta.

Jeżeli zdarzy się, że nie oprzemy się świeżym i pachnącym truskawkom i wystąpią u nas objawy alergii, można sięgnąć po leki antyhistaminowe, które złagodzą nieprzyjemne skutki jedzenia owoców.

Alergia u dzieci i niemowląt

Alergia na truskawki występująca u dzieci i niemowląt jest dużo bardziej poważniejsza niż u dorosłych, ponieważ obejmuje większy procent ciała oraz częściej może dojść do ciężkich objawów, które mogą zagrażać życiu dziecka.

Lekarze pediatrzy zalecają wprowadzenie truskawek do jadłospisu dziecka powyżej 10-go miesiąca życia. Gdy dziecko pierwszy raz spróbuje nowego owocu, należy pilnie obserwować ewentualne pojawienie się znaków wystąpienia alergii. Najczęstszym objawem jest wysypka i zaczerwienieni skóry. Warto też wcześniej poradzić się lekarza, jeżeli w naszej rodzinie były osoby u których wystąpiły jakiekolwiek alergie.

Matki, które karmią dzieci piersią, nie powinny jeść w ogóle truskawek, aby zapobiec ewentualnym reakcjom alergicznym u dziecka.

Czasowe zanikanie alergii

Jak większość alergii pokarmowych, również alergia na truskawki zanika wraz z wiekiem. Dzieci uczulone na truskawki, już jako dorośli, nie mają tego problemu ze względu na wykształcenie się w pełni układu odpornościowego.

Białe truskawki

Dla tych, którym mimo upływu lat, alergia na truskawki nadal dolega, radzimy sięgnąć po białe truskawki, tzw. pineberry, które w smaku przypominają trochę ananas.

Można je dostać już w Polsce. Można je również łatwo uprawiać, ponieważ nie wymagają specjalnych oprysków.

alergia leczenie alergii uczulenie alergia na owoce truskawki uczulenie na truskawki alergia na truskawki
Komentarze
Dodano: 28 Lipiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Moja 4 letnia córka raz po zjedzeniu truskawek dostała wysypki i już się bałam, że to uczulenie, ale potem jadła i nic jej nie było więc raczej po prostu tamte były jakieś felerne, może bardzo nawożone.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach